این دولت و آن دولت نداریم؟!

به گزارش وبلاگ نازنین، محمد بحرینیان طی یادداشتی نوشت: طرح فروش اوراق سلف نفتی، با اماواگرهای زیادی روبه روست و هرچند به نظر می رسد با پیگیری قوای مقننه و قضائیه، متوقف شده است، اما حتی احتمال اجرای آن نگران کننده است.

این دولت و آن دولت نداریم؟!

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری وبلاگ نازنین، محمد بحرینیان طی یادداشتی در روزنامه رسالت نوشت: طرح فروش اوراق سلف نفتی، با اماواگرهای زیادی روبه روست و هرچند به نظر می رسد با پیگیری قوای مقننه و قضائیه، متوقف شده است، اما حتی احتمال اجرای آن نگران نماینده است. رئیس جمهور محترم، در دفاع از این طرح چنین گفته اند: دولت این طرح را به جلسه سران قوا هم برده و کلیت آن را به تصویب رسانده و بعد از مراحل نهایی مصوبه، دولت آیین نامه های اجرایی را خواهد نوشت و حتماً در زندگی مردم تأثیرگذار خواهد بود.

کاری که هفته ها و ماه ها دولت زحمت کشیده و دو قوه دیگر هم زحمت کشیده اند، یک سری افراد پیدا می گردد که من نمی دانم مبانی شان برای اینکه مردم را دلسرد نمایند چیست؟

می گویند ممکن است طرح دولت، زحمتی را برای پرداخت در دولت بعد ایجاد کند و دولت می خواهد فشار را از خودش بردارد و به دولت بعد تحمیل کند؛ این یک حرف کاملاً بی اساس و دروغ است… ما هر هفته داریم طرح ها را افتتاح می کنیم. کسی بیاید بگوید این به نفع دولت بعدی می گردد. چقدر بچگانه است این حرف. باید به نفع دولت بعد بگردد. مگر دولتی بعدی خارجی است؟ !

دولت بعدی از آن این ملت است. چه فرقی می نماید کدام دولت؟ این دولت و آن دولت ندارد… بحث این دولت و آن دولت، یکی از حرف های زشت، بی منطق و بچگانه است. این دولت و آن دولت ندارد؛ همه یکی هستیم. ما کشور را در چارچوب قانون اداره می کنیم. اگر پولی خرج می کنیم در چارچوب بودجه ای است که مجلس تصویب نموده است. سال آینده هم همین طور خواهد بود. دراین باره گفتنی هایی هست:

یک. طرح فروش اوراق سلف نفتی، پیش فروش بین 150 تا 220 میلیون بشکه معادل روزانه 400 تا 600 هزار بشکه با قیمت 40 دلاری و دلار 18 هزارتومانی است که درآمد 108 تا 158 هزار میلیارد تومانی برای دولت ایجاد خواهد نمود. بر اساس وعده رئیس جمهور، در صورت کاهش قیمت نفت، این اوراق، سودی تضمین شده در حد سود بانکی دارد و درصورتی که قیمت نفت یا دلار افزایش یابد، منافع حاصل از آن متعلق به خریداران است.

در حقیقت پیش فروش نفت، طرح پیشنهادی دولت برای تأمین مالی به قیمت فروبردن دولت بعد در بدهی و حجم عظیم تعهدات است.

اگر نفتی هست، فروخته گردد و در بودجه دولت مصرف گردد؛ اما اگر نفتی برای فروش نیست یا هست ولی نمی توان فروخت، پیش فروش آن چه منطقی می تواند داشته باشد؟ پیش فروش نفت، غیر از جبران موقت کسری بودجه دولت، چه هدفی به جز بدهکار نمودن دولت بعد دارد؟ آیا مردمی که نفت پیش فروش شده خریداری می نمایند، می توانند نفت صادر نمایند؟

دو. رویدادهای پسین در تجربه های قبلی در مدیریت بازار و نقدینگی در حوزه سکه به ایجاد بی اعتمادی عمیق در بین مردم منجر شده است و این بار آزمودن این تجربه در ابعادی صدها برابر تجارب قبلی، بدون ملاحظات و برنامه ریزی های لازم برای ایفای تعهدات قطعاً غیرقابل قبول است.

اگر هدف تأمین مالی، ایجاد این حجم از بدهی به معنی مصرف امروز منابع زیرزمینی باشد، این به معنای محروم سازی بودجه کشور در سال 1400 از درآمدهای نفتی است که می تواند به یک فاجعه در کسری بودجه و آثار تبعی آن ازجمله تورم بینجامد.

سه. از سوی دیگر، دولت می تواند کسری بودجه خود را عملا از محل فروش سهام در بورس تأمین مالی کند. این در حالی است که پیش فروش نفت به مردم می تواند تعادل های مالی را دچار چالش اساسی نماید.

تضمین سود بانکی برای این اوراق در کنار امکان کسب بازده معادل قیمت دلار به دلیل ماهیت ارزی بودن قراردادهای سلف نفتی، سبب چرخش سرمایه از بخش های صنعتی، فراوریی و بازار سرمایه به سوی خرید این اوراق خواهد شد که قطعا در تضاد با روینمودهای کلان کشور و در خلاف جهت جهش فراوری است.

چهار. بازار جهانی نفت کاملا بی ثبات است و از متغیرهایی تأثیر می پذیرد که عموماً قابل پیش بینی نیستند یا کنترلشان در اختیار کشورهای متخاصم با ماست.

نمونه ای از شنمایندگی در بازار نفت در امسال رخ داد که حتی قیمت هر بشکه نفت، به دلیل کاهش ارزش آن به پایین تر از هزینه نگهداری، منفی شد. دولت باید تعیین کند که در صورت وقوع چنین مواردی، ریسک ناشی از سقوط ارزش سرمایه های مردم را چگونه مدیریت می نماید.

پنج. و اما نکته پایانی که مهم ترین است: در سخنان رئیس جمهور پیرامون اوراق سلف نفتی، دو خطای جدی وجود دارد.

الف- آقای روحانی از کوشش زیاد دولت و افتتاح طرح های عظیم به صورت هفتگی خبر داده اند که البته از میزان انتظارات بسیار کمتر است. دولت زمانی وعده داد که از روز اجرای برجام، کلیه تحریم ها بالمرّه لغو می شوند، اما بعدها که برجام بی خاصیت ماند، کوشش کرد مردم را راضی کند که این توافق، قرار بوده سایه جنگ را دور کند.

اینجا هم همان مسئله است؛ دولتی که قرار بود آن قدر به مردم درآمد سرشار برساند که به یارانه احتیاج نداشته باشند، امروز به آینده فروشی افتاده است.

ب- نکته کلیدی سخنان رئیس جمهور این جمله است: این دولت و آن دولت نداریم. جناب رئیس جمهور! این سخن بسیار دقیقی است که متأسفانه حضرت عالی بسیار دیر متوجه شده اید.

آن موقع که با پوزخند سه بار قسم جلاله یادکردید که سال های 84 تا 92 تکرار نمی گردد، این دولت و آن دولت داشتیم، زمانی که شما و وزرایتان، بسیاری از ایده ها و طرح های دولت قبل را به باد تمسخر می گرفتید و نه تنها در داخل، بلکه در محافل و مجامع بیگانه با دولت قبل مرزبندی می کردید، این دولت و آن دولت داشتیم، اما حالا که به آینده فروشی و بدهکار کردن دولت بعد از خود افتاده اید، این دولت و آن دولت نداریم؟!

پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "این دولت و آن دولت نداریم؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این دولت و آن دولت نداریم؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید