سوخت های فسیلی: مزایا و معایب

به گزارش وبلاگ نازنین، سوخت های فسیلی نیروی هدایتگر پیشرفت فناوری است. ولی تخلیه منابع سوخت های فسیلی و اثرات فاجعه بار مصرف بیش از حد آن ها بشریت را مجبور کرده است در مورد استفاده از سوخت های فسیلی به نام منبع انرژی به فکر تجدید نظر باشد.

سوخت های فسیلی: مزایا و معایب

مترجم: امین حسین پور

منبع:راسخون

سوخت های فسیلی نیروی هدایتگر پیشرفت فناوری است. ولی تخلیه منابع سوخت های فسیلی و اثرات فاجعه بار مصرف بیش از حد آن ها بشریت را مجبور کرده است در مورد استفاده از سوخت های فسیلی به نام منبع انرژی به فکر تجدید نظر باشد.

کشف سوخت های فسیلی برای تولید انرژی باعث ایجاد انقلاب در تاریخ بشریت شده است. سوخت های فسیلی قادر است انرژی مورد نیاز کل جهان را برای چند صد سال تأمین کند. سوخت های فسیلی نقش مهمی در انقلاب صنعتی که در قرن بیستم رخ داد داشت. جهانی مدرن پیشرفت فناوری و فنی خود را تا حد زیادی مدیون سوخت های فسیلی است. ولی مصرف غیر منطقی سوخت های فسیلی باعث ایجاد مسائل متعددی در سرتاسر جهان شده است.

سوخت های فسیلی چیست؟

سوخت های فسیلی بقایای گیاهان و حیوانات ما قبل تاریخ است که اکنون به زنجیره های هیدروکربنی کاهش یافته است. این هیدروکربن ها به شکل جامد یا مایع است. سوخت های فسیلی دارای سرعت احتراق بسیار بالایی است و انرژی بسیار زیادی آزاد می کند. بیشتر نیاز ما به انرژی و سوخت از طریق سوخت های فسیلی تأمین می شود. جالب این است که نیاز جهان به سوخت های فسیلی هر بیست سال دو برابر می شود ولی هنوز هم منابع سوخت های فسیلی برای برآورده کردن این نیاز کافی است. ولی مصرف بیش از حد سوخت های فسیلی در قرن بیستم باعث تخلیه این منابع شده است. در کنار این، سوخت های فسیلی اندازه آلودگی محیطی را بسیار افزایش داده است و این تبدیل به مسئله ای جدی شده است. در این مقاله، به بررسی اجمالی مزایا و معایب سوخت های فسیلی پرداخته شده است.

مزایا

سوخت های فسیلی نسبت به منابع انرژی دیگر دارای چندین مزیت است. به همین علت است که آن ها هنوز هم به نام منبع اصلی تأمین کننده انرژی به تعداد می رود. مزایای سوخت های فسیلی عبارت است از:

سوخت های فسیلی دارای انرژی گرمایی بالایی است. سوزاندن 1 گرم سوخت فسیلی اندازه زیادی انرژی آزاد می کند. اندازه انرژی تولید شده از طریق سوخت های فسیلی بیشتر از انرژی تولید شده از طریق همان اندازه از منابع انرژی دیگر است.

بهره برداری از مخازن سوخت های فسیلی به کمک تجهیزات پیشرفته بسیار آسان است.

ذغال سنگ سوخت فسیلی است که به وفور یافت می شود. از ذغال سنگ در بسکمک از نیروگاه ها استفاده می شود زیرا هزینه تولید را تا حد زیادی کاهش می دهد.

حمل و نقل سوخت های فسیلی که به شکل مایع یا گاز است بسیار آسان است. آن ها را به سادگی از طریق لوله انتقال می دهند.

ساخت و ساز نیروگاه هایی که با سوخت فسیلی کار می کنند هم آسان است.

نفت برجسته ترین شکل سوخت های فسیلی است که در انواع وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می گیرد.

استخراج و فرآوری سوخت های فسیلی آسان تر بوده و از اینرو، ارزان تر از منابع انرژی دیگر است.

معایب

اگر چه سوخت های فسیلی تا همین اواخر به منابع انرژی دیگر ترجیح داده می شد ولی مصرف بیش از حد آن ها و برخی خواص غیر مطلوب باعث ایجاد برخی مسائل مهم شده است. معایب سوخت های فسیلی عبارت است از:

اگر چه نفت ، گاز طبیعی و ذغال سنگ به فور در طبیعت یافت می شود ولی مصرف بیش از حد باعث تخلیه قابل توجه مخارن آن ها شده است. در کنار این، جایگزینی منابع غیر ممکن است زیرا، میلیون ها سال طول می کشد تا زنجیره های هیدروکربنی تشکیل شود.

هیدروکربن های حاضر در سوخت های فسیلی گازهای گلخانه ای مانند متان و دی اکسید کربن آزاد می کند که باعث سوراخ شدن لایه اوزون می شود.

در کنار این، گازهای مضر دیگر مانند کربن مونوکسید و دی اکسید گوگرد باعث ایجاد باران های اسیدی می شود.

استخراج سوخت های فسیلی تعادل زیست محیطی را در برخی نواحی در معرض خطر قرار داده است. به علاوه، معدن کاری ذغال سنگ جان کارگران معدن بسکمک را گرفته است.

کاهش مخازن باعث افزایش هزینه های استخراج سوخت های فسیلی شده است. این قیمت سوخت را هم تحت تأثیر قرار می دهد.

نشت برخی سوخت های فسیلی مانند گاز طبیعی و نفت خام می تواند خطرات جدی را در پی داشته باشد. از اینرو، حمل و نقل این سوخت ها خطرناک است.

سوخت های فسیلی باعث گرمایش جهانی می شود، مسئله ای که سرتاسر جهان با آن روبرو است.

اگر چه سوخت های فسیلی نیاز روز افزون ما به انرژی را در همه این سال ها برآورده کرده است ولی زمان آن رسیده است که در پی منابع جایگزین باشیم. افزایش تقاضا برای انرژی و افزایش قیمت ها استفاده از انرژی های جایگزین دیگر را اجتناب ناپذیر کرده است.

منبع: راسخون

به "سوخت های فسیلی: مزایا و معایب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوخت های فسیلی: مزایا و معایب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید