7 رمان علمی-تخیلی خواندنی که فیلمشان در راه است

به گزارش وبلاگ نازنین، سینماهای سراسر دنیا کم کم باز می شوند و مردم دوباره فرصت پیدا می نمایند فیلم ها را روی پرده های عظیم ببینند. اما برای تجربه یک داستان علمی تخیلی مجذوب کننده حتما لازم نیست از خانه بیرون بروید. خیلی از فیلم های علمی تخیلی که قرار است اکران یا ساخته شوند اقتباس هایی هستند از رمان ها و داستان های کوتاه و کمیک بوک های گوناگون و با خواندن منابع اقتباس آن ها هم می توانید زمان به جای مانده تا اکرانشان را بهتر سپری کنید و هم زودتر از بقیه وارد دنیایشان شوید.

7 رمان علمی-تخیلی خواندنی که فیلمشان در راه است

اگر دوست دارید نگاهی به آینده پیش روی سینمای علمی تخیلی بیندازید، شانس به شما رو نموده است چون در این لیست تعدادی از بهترین رمان های علمی تخیلی را کنار هم آورده ایم که اقتباس های سینمایی اشان در راه است و در مراحل مختلف فراوری به سر می برد.

1. بورن (Borne)

  • نویسنده: جف وندرمیر

داستان این کتاب در آینده ای پساآخرالزمانی می گذرد. در پی استفاده بی رویه بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک، موجوداتی جهش یافته و وحشتناک بر جهان و بازماندگان تمدن مسلط شده اند. قهرمان داستان ریچل حین گشتن خرابه ها برای پیدا کردن مایحتاج زندگی، موجودی عجیب کشف می نماید که شبیه گل شقایق است و خیلی زود متوجه می شود ماجرا پیچیده تر از چیزی است که در ظاهر به نظر می رسد.

این داستان سوررئال علمی تخیلی ساخته و پرداخته فکر جف وندرمیر است، کسی که با نگارش سه گانه نابودی (Annihilation) جوایز ادبی زیادی گرفت. سال 2018 نتفلیکس اقتباسی از رمان نابودی با بازی ناتالی پورتمن ساخت که بازخوردهای خیلی خوبی هم داشت.

سال 2016 استودیو پارامونت حقوق اقتباس سینمایی بورن را خرید و اسکات رودین و الی بوش (تهیه نمایندگان نابودی) به اسم تهیه نماینده حاضر شدند. تا اینجای کار هنوز معین نیست که پروژه در چه مقطعی واقع شده است و فراوریش به صورت رسمی از چه زمانی شروع خواهد شد.

کتاب بورن با ترجمه ای از رضا اسکندری آذر از نشر کتابسرای تندیس منتشر شده است.

2. تلماسه (Dune)

  • نویسنده: فرانک هربرت

تلماسه به گواه بسیاری یکی از بهترین رمان های علمی تخیلی جهانست و تا کنون اقتباس های زیادی از آن ساخته شده است و کارگردان های گوناگونی به روایت داستان خانواده های رقیبی پرداخته اند که برای کنترل سیاره ای به نام آراکیس با هم در نزاع هستند. قهرمان داستان پل آتریدیس است که خانواده اش مدت ها تصدی گری سیاره آراکیس را بر عهده داشته اند. وقتی دوران حکومت خانواده پل به پایانی خشونت بار می رسد، او خودش را در میان درگیری های تکان دهنده ای می یابد که از شن و ماسه های آراکیس تا کهکشان های دوردست ادامه پیدا می نماید.

استودیو لجندری فوریه 2017 بیان کرد که دنی ویلنو، کارگردان فیلم هایی مثل سیکاریو (Sicario) و ورود (Arrival) میخواهد اقتباس تازه ای از رمان تلماسه بسازد. جولای 2018 تیموتی شالامی بازیگر نامزد اسکار برای ایفای نقش پل آتریدیس انتخاب شد و بعد از او ربکا فرگوسن را برای نقش بانو جسیکا، مادر پل برگزیدند. در ادامه چهره های مطرح دیگری هم به پروژه اضافه شدند، از جمله دیو باتیستا، خاویر باردم، استلان اسکارسگارد، جاش برولین و اسکار آیزاک. فیلم قرار است اکتیر 2021 به نمایش در بیاید.

کتاب تلماسه با ترجمه مهیار فروتن فر از کتابسرای تندیس منتشر شده است.

3. آرمادا (Armada)

  • نویسنده: ارنست کلاین

این رمان دنباله کتاب پرفروش بازیکن شماره یک آماده (Ready Player One) است که استیون اسپیلبرگ سال 2018 اقتباسی از آن ساخت. آرمادا داستان بچه ای دبیرستانی است که متوجه می شود بازی آنلاین محبوبش در واقع یک شبیه سازی است تا او را برای حمله قریب الوقوع موجودات فضایی آماده کند. هر چه بیشتر در جهانی این بازی عمیق می شود و از اسراری مگو پرده بر می دارد، متوجه می شود که بین این بازی و خانواده اش ارتباطی پنهان وجود داشته است.

هیجان پیرامون بازیکن شماره یک آماده و محبوبیت فراگیر آن باعث شد تا حقوق ساخت اقتباس از کتاب دوم را پیش از انتشارش بخرند. حق نشر این کتاب در حال حاضر در اختیار استودیو یونیورسال است و هنوز تاریخی برای اکرانش معین ننموده اند.

4. جنگ ابدی (The Forever War)

  • نویسنده: جو هالدمن

این کتاب که برنده جایزه نبولا (جایزه ای که هر ساله به بهترین آثار ادبی علمی تخیلی اهدا می شود) شده، داستان سربازی را روایت می نماید که استخدام می شود تا به جنگ موجوداتی فضایی و مهاجم برود، موجوداتی که چندین سال نوری با زمین فاصله دارند. او متوجه می شود که با سفرهای متمادی به میدان جنگ، سال های زیادی را روی زمین از دست داده و دهه ها از بقیه عقب مانده است. وقتی به زمینی برمی شود که خیلی چیزهایش تغییر نموده و دیگری چیزی در آن مثل قبل نیست، دچار دوگانگی می شود و از خودش می پرسد که اصلا جنگیدن برای چنین زمینی دیگر ارزش دارد یا نه؟

اولین بار ریدلی اسکات سال 2008 بیان کرد که میخواهد اقتباسی از جنگ ابدی بسازد، ولی این پروژه تا مدتی طولانی در تعلیق ماند تا اینکه استودیو برادران وارنر سال 2015 حقوق اقتباس کتاب را خرید. قرار است چنینگ تتوم در فیلم بازی کند ولی هنوز تاریخ اکران آن معین نشده.

جنگ ابدی با ترجمه نوید فرخی در کتابسرای تندیس منتشر شده است.

5. آرتمیس (Artemis)

  • نویسنده: اندی ویر

اندی ویر بعد از کتاب پیروز مریخی (The Martian) که سال 2011 منتشر شد و سال 2015 ریدلی اسکات اقتباسی از آن با بازی مت دیمون ساخت، کتاب آرتمیس را نوشت. داستان این کتاب که در 60 سال بعد می گذرد، درباره یک قاچاقچی به نام جسمین است که ناخواسته درگیر توطئه و دسیسه ای پیچیده می شود که در شهر قمری آرتمیس جریان دارد.

با توجه به سیر پیروزیت های مریخی، جای تعجب نداشت که استودیو قرن بیستم حق اقتباس از آرتمیس را ماه ها پیش از انتشار آن خرید. سپتامبر 2017 فیل لورد و کریس میلر که پیش از این از کارگردانی چند پروژه مهم دیزنی جا مانده بودند، برای کارگردانی آرتمیس انتخاب شدند. هنوز تاریخ اکران برای این فیلم معین نشده است.

آرتمیس با ترجمه حسین شهرابی در کتابسرای تندیس منتشر شده است.

6. خوشبختانه شیر (Fortunately, the Milk)

  • نویسنده: نیل گیمن

نیل گیمن نویسنده شهیر و تحسین شده به همراه اسکوتی یانگ طراح کمیک بوک، سال 2013 این کتاب را آماده و چاپ کردند. داستان درباره پدری است که رفته شیر بخرد و به شکلی اتفاقی درگیر ماجراجویی هایی دیوانه وار می شود و با مسائلی مثل سفر در زمان، دایناسوری سوار بر بالن و یک خدای آتش فشانی سروکار پیدا می نماید.

سال 2015 اعلام شد که ادگار رایت قرار است کارگردانی اقتباس سینمایی را بر عهده بگیرد و جانی دپ هم نقش اصلی را ایفا نماید. ولی گویا ترکیبی چنین رویایی از واقعیت به دور بود و هنوز خبر تازه ای از آن منتشر نشده است.

خوشبختانه شیر با ترجمه پرناز نیری در نشر افق منتشر شده است.

7. میعاد با راما (Rendezvous With Rama)

  • نویسنده: آرتور سی. کلارک

داستان این کتاب در قرن 22ام می گذرد و ماجرای خدمه سفینه ای تحقیقاتی را روایت می نماید که قصد دارند یک سفینه بیگانه بزرگ و مرموز را آنالیز نمایند، سفینه ای که با مقاصدی نامعلوم به منظومه شمسی آمده است. تیم تحقیقاتی داستان وقت محدودی دارند و باید تا قبل از رفتن این سفینه، به نتیجه برسند و درباره آن اطلاعات کافی به دست آورند.

مورگان فریمن از اوایل دهه 2000 تا الان درباره ساخت یک اقتباس سینمایی از این کتاب آرتور سی کلارک که سال 1973 چاپ شده حرف زده. در مقطعی قرار بود دیوید فینچر برای کارگردانی این فیلم انتخاب شود، ولی به خاطر مسائل بودجه و کیفیت پایین فیلم نامه، پروژه به حالت تعلیق در آمد. مورگان فریمن سال 2012 طی مصاحبه ای بار دیگر نسبت به ساخت اقتباس از این کتاب ابراز تمایل کرد. ولی هنوز خبر تازه ای از فراوری آن منتشر نشده است.

میعاد با راما با ترجمه رضا فاضل در انتشارات سروش منتشر شده است.

منبع: Digital Trends

منبع: دیجیکالا مگ

به "7 رمان علمی-تخیلی خواندنی که فیلمشان در راه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 رمان علمی-تخیلی خواندنی که فیلمشان در راه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید