افزایش تولید قارچ خوراکی در اصفهان

به گزارش وبلاگ نازنین، مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان گفت: تولید انواع قارچ خوراکی در این استان نسبت به هفت سال قبل حدود 56درصد افزایش داشته است.

افزایش تولید قارچ خوراکی در اصفهان

به گزارش خبرنگار از ، احمدرضا رییس زاده مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان گفت: 13 هزار و 397 تُن انواع قارچ خوراکی سال گذشته زراعی در این استان برداشت شد در حالیکه در سال زراعی 92 تا 93 که ابتدای فعالیت دولت بود هفت هزار و 502 تُن از این محصول در سطح اراضی اصفهان بدست آمد.

او با بیان اینکه افزایش بیش از پنج هزار و 800 تن تولید قارچ خوراکی در این بازه زمانی رقم معقول و مطلوبی است، شرح داد: طرح های حمایتی و ارائه تسهیلات از جمله اقداماتی بود که رشد تولید آن را در پی داشت.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان با بیان اینکه اصفهان رتبه سوم کشوری از لحاظ تولید قارچ را در اختیار دارد، اضافه کرد: 760 نفر بطور مستقیم در استان در این صنعت به کار مشغولند و با افزایش شمار واحد های تولیدی یا توسعه آن ها می توان اشتغالزایی مستقیم و غیر مستقیم حاصل از آن را افزایش داد.

رییس زاده درباره تعداد واحد های تولیدی قارچ خوراکی در استان اظهارداشت: 69 مجموعه تولیدی در منطقه قارچ خوراکی کشت می کنند و 24 واحد آن ها صنعتی و مابقی سنتی هستند.

او با اشاره به اینکه تسهیلات بانکی به واحد هایی که بیش از 200 تن در سال کشت می کنند پرداخت می شود بیان کرد: توسعه کمی و کیفی واحد های کشت کننده قارچ خوراکی نیازمند تامین اعتبارات لازم و ارائه تسهیلات است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان به صادرات این محصول غذایی به سایر کشور ها اشاره کرد و ادامه داد: کشور های حاشیه خلیج فارس و همسایه مقصد بخشی از این تولید کشاورزی است و بویژه در نیمه دوم سال حجم قابل توجهی از قارچ تولیدی در اصفهان به عراق صادر می شود که نتیجه آن ارزآوری به کشور است.

رییس زاده ادامه داد: بیشتر شهرستان های استان در زمینه کشت قارچ خوراکی مشارکت دارند، اما شهرستان های اصفهان، برخوار، تیران و کرون و نجف آباد پیشتاز هستند و از آنجا که قارچ خوراکی بازار مصرف خوبی دارد می توان با گسترش صنعت تولید آن در تمامی مناطق شاهد رشد قابل توجه، اشتغالزایی، درآمدزایی و در نهایت توسعه کشاورزی منطقه بود.

ی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "افزایش تولید قارچ خوراکی در اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش تولید قارچ خوراکی در اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید