افزایش جو زمین بر اثر تغییرات آب و هوایی

به گزارش وبلاگ نازنین، براساس تحقیقات دانشمندان، تغییرات آب و هوایی و گازهای گلخانه ای باعث منبسط شدن لایه تروپوسفر و افزایش جو زمین می شوند.

افزایش جو زمین بر اثر تغییرات آب و هوایی

به گزارش خبرنگار وبلاگ نازنین، به نقل از livescience، یک مطالعه نو نشان می دهد که جو زمین به دلیل تغییرات آب و هوایی در حال افزایش است. اندازه گیری های هواشناسی که در نیمکره شمالی طی 40 سال گذشته اجرا شده، نشان می دهد که پایین ترین لایه جو زمین به نام تروپوسفر با سرعت تقریباً 50 متر در هر دهه به سمت بالا منبسط می شود. بیل راندل، دانشمند مرکز ملی تحقیقات جوی در بولدر گفت: تغییرات آب و هوایی، نشانه روشنی از دگرگونی ساختار جوی است. او همچنین ادامه داد: نتایج بدست آمده نشان می دهد، گاز های گلخانه ای جو ما را تغییر می دهند.

(تروپوسفر لایه ای از جو است که ما در آن زندگی می کنیم. این لایه از سطح دریا تا ارتفاع 4.3 مایل بالای قطب ها و 12.4 مایل بر فراز منطقه ها استوایی توسعه می یابد.)

براساس گزارش ها، در حالی که تروپوپوز بین سال های 1980 و 2000 تقریباً 164 فوت در هر دهه افزایش یافته بود، اما بین سال های 2001 تا 2020 به 174 فوت در هر دهه افزایش یافته است. با در نظر گرفتن رویداد های طبیعی در منطقه مورد مطالعه از جمله دو فوران آتشفشانی در دهه 1980 و گرم شدن دوره ای ال نینو در اقیانوس آرام در اواخر دهه 1990، محققان تخمین زدند که فعالیت های انسانی 80 درصد از کل افزایش ارتفاع اتمسفر را تشکیل می دهد.

تغییرات اقلیمی تنها عاملی نیست که از طریق انسان در افزایش تروپوپوز ایجاد شده است. استراتوسفر، لایه بالای تروپوسفر نیز به لطف انتشار گاز های مخرب لایه ازون در گذشته در حال کوچک شدن است. این گاز ها از طریق تخریب لایه ازون استراتوسفر، آن را کوچک کردند، اگرچه محدودیت های انتشار آنها در سال های اخیر باعث کاهش غلظت این گاز ها در اتمسفر شده است.

بیشتر بخوانید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "افزایش جو زمین بر اثر تغییرات آب و هوایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش جو زمین بر اثر تغییرات آب و هوایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید