مهار بیش از نیمی از ریزگردهای نمکی دریاچه ارومیه

به گزارش وبلاگ نازنین، 70 درصد از ریزگردهای نمکی دریاچه ارومیه مهار شده است.

مهار بیش از نیمی از ریزگردهای نمکی دریاچه ارومیه

فرهاد سرخوش مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به اینکه خشکی دریاچه ارومیه تبعات زیادی برای منطقه و موجودات زنده خواهد داشت، گفت:

اولویت دولت احیای صد درصدی دریاچه ارومیه است و به همین خاطر با اجرای پروژه های انتقال آب و کاشت درختچه ها و بوته در شوره زارهای منطقه توانسته 70 دردصد از ریزگردها را مهار کند.

به گفته وی غبار نمکی حاصل از خشکی دریاچه ارومیه همچون غبار خاکی نیست و به محض توسعه یافتن آن تمامی پوشش گیاهی را از بین می برد که در این راستا ستاد احیا و منابع طبیعی با شناسایی منطقه ها گرد و غبار و بیابان زدایی برای تثبیت ریزگردها کوشش می نمایند.

مقدار آب این دریاچه 2 میلیارد و 130 میلیون مترمکعب بوده و تراز فعلی دریاچه 1270.80 است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 18 سانتی متر کاهش یافته است.

از نظر سرخوش فضای مجازی، رسانه و دنیای دیجیتال بستری ارزشمند برای فرهنگسازی بوده و امروزه به سبب توسعه فناوری و دنیای مجازی برای انتقال اطلاعات و استفاده عمومی و گسترده بیشتر جامعه از این بستر می تواند زمینه خوبی برای شناساندن اهمیت احیای دریاچه ارومیه و مضرات خشکی آن باشد.

خشکی دریاچه ارومیه اثرات جبران ناپذیری به منطقه وارد خواهد نمود و به همین علت استفاده از زیرساخت های بروز از جمله فضای مجازی و دنیای دیجیتال در کنار پروژه های اجرایی ستاد احیای دریاچه ارومیه ضروری است، چراکه احیای دریاچه ارومیه بدون فرهنگ سازی و همراهی مردم امکان پذیر نخواهد بود.

بنا به گفته وی دنیای بازی (گیم) در بین بچه ها رواج یافته و زمینه خوبی برای فرهنگسازی است و از این راه می توان دانش آموزان و بچه ها را با مسائل کم آبی، مصرف بهینه آب و خطرات اتمام آبهای زیرزمینی آشنا کرد و فرهنگ استفاده صحیح و اصولی منابع آبی را از زمان کودکی به آن ها آموزش داد.

فرهنگ سازی و ایجاد زیر ساخت آموزشی از اولویت های ستاد احیا است و به همین خاطر در 9 شهر اطراف حوضه آبریز دریاچه ارومیه قرار شده معلمان در کلاس های درس از اهمیت صرفه جویی آب، خطرات خشکی دریاچه ارومیه با دانش آموزان صحبت نموده و به این ترتیب ارزش استفاده از آبیاری نوین فرهنگ سازی شده و از بستر فضای آموزشی نیز برای احیای دریاچه ارومیه یاری گردد.

2 میلیارد و 100 میلیون تومان نیز از محل اعتبارات سال 96 احیای دریاچه ارومیه به منظور تامین هزینه این زیرساخت آموزشی درنظر گرفته شده است.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی، اجرای پروژه های اجرایی ستاد احیا و پروژه های اجتماعی و فرهنگسازی را مکمل هم دانست و اضافه نمود:

پروژه های احیا بدون فرهنگسازی و توجیه کشاورزان در روی آوری به کشاورزی نوین و کشت محصولات کم آب بر در حوضه دریاچه ارومیه میسر نمی گردد.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا

به "مهار بیش از نیمی از ریزگردهای نمکی دریاچه ارومیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهار بیش از نیمی از ریزگردهای نمکی دریاچه ارومیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید