کتابخانه های دیجیتال باید به سرعت در استان راه اندازی شوند

به گزارش وبلاگ نازنین، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در خوزستان ، وی در نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی سال 99 هفتم خردادماه (بعد از ظهر) در سالن اجتماعات استانداری اضافه کرد: اواخر سال گذشته در آخرین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خوزستان مصوب شد که همه کتابخانه های عمومی استان به وسیله فضای مجازی خدمات رسانی نمایند و در فضای مجازی حضور داشته باشند و کتاب ها وارد فضای دیجیتال شوند.

کتابخانه های دیجیتال باید به سرعت در استان راه اندازی شوند

وی توضیح داد: کتابخانه های عمومی استان با داشتن یک صفحه اینستاگرامی توانستند خدمات شایانی را به کسانی که طالب کتابخوانی هستند، ارائه دهند.

وی ضمن قدردانی از زحمات کتابداران کتابخانه های عمومی استان در فضای مجازی بیان نمود: کتابداران و مجموعه کتابخانه های عمومی باید تا خاتمه شکست کرونا با قدرت این جهت را ادامه داده و با برنامه ریزی دقیق بتوانند خدمات مجازی را روز به روز افزایش و کیفیت بخشی نموده تا فرایند فعالیت های حضوری کمتر گردد.

استاندار خوزستان گفت: وظیفه ما نیز یاری به فعال کردن هرچه بیشتر کتابخانه های دیجیتال است تا ناخواسته این مسائل موجب آسیب رساندن به امر کتابخوانی و گسترش فرهنگ آن نگردد.

شریعتی ادامه داد: اگر آسیبی به فرهنگ مطالعه و کتابخوانی وارد گردد، بر همه شئون جامعه اثر خود را نشان می دهد و همه آسیب هایی که در جامعه به وجود می آید به علت نبود ارتباط نزدیک و ملموس مردم با کتاب و کتابخوانی و کاهش سرانه مطالعه است که برای جبران آن باید با عزمی قطعی و برنامه ریزی های لازم گام برداریم.

معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان در این نشست گفت: ایجاد شرایط جدید به دلیل شیوع کرونا باعث شد تا بسیاری از افرادی که قبلاً به کتاب ها دسترسی نداشتند دسترسی پیدا نمایند و این یک تحول بزرگ بود.

علی حسین حسین زاده اضافه نمود: هر چند بیشترین فعالیت دستگاه های فرهنگی همچون اداره کل فرهنگ و ارشاد و اسلامی خوزستان و کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان برای گسترش کتاب و کتابخوانی در دوران تابستان است ، اما با توجه به شرایطی که به دلیل بروز اپیدمی کرونا پیش آمده این فعالیت ها رو به افول است و امیدواریم با بهره گیری از فضای مجازی در این دوران که ناچار به حرکت در جهتش هستیم بتوانیم کتابخوانی را گسترده تر نموده و دریچه ای جدید در کنار سایر دریچه های علمی برای شهفرایندان باز کنیم.

حسین زاده تاکید نمود: چون تعیین نیست بیماری کرونا تا چه زمانی ماندگار خواهد بود باید عزم خود را جزم نماییم که از فضاهای جدید بیش از پیش استفاده نماییم.

معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان با اشاره به تاسیس

کتابخانه های روستایی با جمعیت بیش از 1000 نفر بیان نمود: با توجه به اعتباراتی که در اختیار دهیاری هاست باید جلسه ای توسط اداره کتابخانه ها با حضور مسئولان ذیربط تشکیل گردد تا اگر از لحاظ ارتباطات مخابراتی شرایط و بستری فراهم باشد، راه اندازی کتابخانه های روستایی در دستور کار قرار گیرد ، تا بتوانیم بهره بیشتری در این حوزه داشته باشیم.

دراین جلسه منصور کوهی رستمی مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان گفت: هرچند در دوران کرونا مدتی کتابخانه ها در کشور و استان تعطیل شد ، اما کتابخوانی تعطیل نیست و در این مدت کوشش کردیم تمام منابع آموزشی را از مرکز بهداشت دریافت نموده و پروتکل ها را در شبکه های اجتماعی کتابخانه ها قرار دادیم.

کوهی رستمی اضافه نمود: همزمان با اجرای برنامه ها در فضای مجازی 8 کتابخانه در استان تهیه لوازم بهداشتی و فراوری ماسک برای مناطق محروم را بر عهده داشتند.

وی اضافه نمود: همه کتابخانه های استان در فضای مجازی فعال و از ظرفیت کامل کتابخانه ها برای فراوری محتوا در فضای مجازی استفاده کردیم.

عضو هئیت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز یادآور شد: در این دوران برنامه های مختلفی چون : پویش های متنوع کتابخوانی ، داستان نویسی ، نقاشی در فضای مجازی اجراشد که مهم ترین آن ها برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی براساس سیره معصومین بود که با استقبال خوبی در استان روبرو شد . با توجه به آمار ارائه شده از سوی نهاد کتابخانه های عمومی کشور استان خوزستان توانست رتبه بالایی در این زمینه را کسب کند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "کتابخانه های دیجیتال باید به سرعت در استان راه اندازی شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتابخانه های دیجیتال باید به سرعت در استان راه اندازی شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید