کرونا به قلب حمله می نماید؟

به گزارش وبلاگ نازنین، حالا یکی از سوالاتی که دانشمندان به دنبال آن هستند، این است که آیا این سکته ها نتیجه حمله مستقیم ویروس به رگ های خونی است یا نتیجه کوشش سیستم دفاعی بدن برای دفع ویروس.

کرونا به قلب حمله می نماید؟

آن روز که از توماس آکسلی خواسته شد فورا به بیمارستان مونت ساینای منهتن مراجعه کند، شیفتش نبود. اما تعداد دکتر هایی که باید به بیماران سکته ای اورژانسی می رسیدند، کفایت نمی کرد و لازم بود که او به اتاق عمل برود. پرونده بیمار در نگاه اول هیچ نکته مهمی نداشت.

هیچ دارویی مصرف نمی کرد و هیچ سابقه بیماری قبلی هم نداشت. حالش خوب بوده و مثل همه کشور در زمان قرنطینه برای خودش در خانه بوده که ناگهان در صحبت کردن دچار اشکال شده و همین طور در حرکت دادن سمت راست بدنش.

عکسی که از او گرفتند لکه انسدادی در سمت چپ مغزش را نشان می داد. آکسلی وقتی شرایط سن و تست کووید 19 بیمار را دریافت کرد، نفسش بند آمد: 44 ساله، (پاسخ تست) مثبت. این بخشی از آغاز گزارش مفصلی است که روزنامه واشنگتن پست در خصوص سکته در بیماران 30 و 40 ساله مبتلا به کرونا چاپ نموده.

به نوشته این روزنامه مردی که در ابتدا سخنش رفت، یکی از چندین بیمار از رده سنی 30 و 40 ساله ها بود که به دلیل سکته بستری شدند، اما نتیجه تست کرونای آن ها مثبت اعلام شده است. اینکه کووید 19 بیشتر از هر بخشی خودش را در ریه و دستگاه تنفسی نشان می دهد جای تردید ندارد، اما حالا پزشکان و متخصصان علوم پزشکی به ویژه در امریکا مشغول مطالعه رابطه کرونا و احتمال بروز آن به شکل مسائل قلبی هستند.

داستان با آکسلی آغاز شد، متخصص مغز و اعصابی که داشت برای نخستین بار با یکی از عوارض به نظر او تازه کووید 19 روبه رو می شد، اما ترسناک ترین بخش داستانی که او روایت نموده است مربوط می گردد به آنچه در اتاق عمل و به هنگام کوشش برای رفع انسداد مغزی بیمار بر او گذشت، چیزی که تا آن روز در زندگی حرفه ای اش ندیده بود:

شکل مغز روی مانیتور ها معمولا به صورت یک توده در هم گوریده سیاه نمایش داده می گردد، یا آن طور که او می گوید: مثل یک مشت اسپاگتی که تصویر نقشه رگ های خونی را در اختیار قرار می دهد. همان طور که او با ابزار شکل سوزنش سعی داشت لکه انسداد را بیرون بکشد، دید که لکه های جدید همانجا مقابل چشمش دوباره در اطراف همان محل شکل می گیرند. او به یاد دارد که همان لحظه به رییسش گفت: باورنکردنی است!

گزارش های مربوط به سکته در جوانان یا میانسالان نه فقط از بیمارستان مونت ساینای که از بیمارستان هایی در سایر مناطقی که شیوع کرونا در آن ها بسیار گسترده بوده هم رسیده است. آن ابتدا یک گزارش از ووهان چین رسید که نشان از بستری شدن بیمارانی با تجربه سکته داشت که یا به شدت بیمار شده یا جان شان را از دست داده بودند، به نظر می رسید که این ارتباط بین سکته و کرونا ارتباط بسیار ظریفی است که چند نفر از پزشکان خیلی زبده توانسته اند آن را در قالب حدس و گمان بیان نمایند.

اما حالا موضوع آنقدر جدی به نظر می رسد که به گزارش واشنگتن پست سه مرکز بیمارستانی عظیم در امریکا دارند روی انتشار داده های شان در خصوص پدیده سکته کار می نمایند. این پدیده البته چندان گسترده نیست و در هر یک از این بیمارستان ها تنها فقط چند ده نفر با این علایم وجود دارند، اما مطالعات می تواند واضح تر نشان دهد که کرونا با بدن انسان چه می نماید.

به نظر می رسد که این دغدغه در نیویورک پررنگ تر بوده است، شهری که حالا به یکی از پایگاه های اصلی شیوع ویروس و به دنبال آن بیماری و مرگ هزاران نفر تبدیل شده است. در این شهر هم مانند سایر نقاط امریکا، آتش نشانی وظیفه انتقال اجساد از درون خانه ها را بر عهده دارد و در گزارش آمده است:

در دوران پیک بیماری، تعداد جسد هایی که بخش آتش نشانی شهر نیویورک از خانه ها خارج می کرد، چهار برابر شرایط عادی شده بود و برای همین بسیاری از پزشکان ابراز نگرانی نموده اند که ممکن است بعضی از این افراد به خاطر سکته ناگهانی جان خود را از دست داده باشند.

اما از آنجایی که در آن موقع تنها روی چند نفر نمونه برداری اجرا شده بود شاید هرگز واقعیت را ندانیم. حالا یکی از سوالاتی که دانشمندان به دنبال آن هستند، این است که آیا این سکته ها نتیجه حمله مستقیم ویروس به رگ های خونی است یا نتیجه کوشش سیستم دفاعی بدن برای دفع ویروس.

ردپای مسائل قلبی در میلان و ووهان

این سوالی است که چندی پیش یکی از پزشکان بیمارستان نیگواردا در میلان به آن پاسخ داده و احتمال مشکل قلبی به دلیل عملکرد سیستم دفاعی بدن را به میان آورده بود. این را هم ماه گذشته نشریه نیویورک تایمز منتشر نموده بود که در گزارشی دیگر به موضوع سکته در بیماران کرونا پرداخت.

در این گزارش به پرونده یک بیمار ایتالیایی اشاره شده است که نشانه هایش مشابه با بیمار دیگری در بروکلین بود. بر اساس مطالعه ای که به رهبری دکتر ژیبینگ لو در بیمارستان ژونگنان دانشگاه ووهان اجرا شده، 20 درصد از بیماران مبتلا به کووید 19 بستری شده در بیمارستان آثاری از آسیب قلبی هم نشان داده بودند.

بسیاری از این بیماران حتی سابقه شناخته شده ای از مسائل قلبی زمینه ای هم نداشتند، اما اغلب آن ها نوار قلب های غیرعادی داشتند و به علاوه سطح تروپونین (مجموعه ای از پروتئین هایی که اغلب در بعضی بافت های ماهیچه ای وجود دارند) آن ها آنقدر بالا بود که در بعضی موارد تنها در بیماران با حمله قلبی می توان یافت.

مطالعه ووهان نشان داد که خطر مرگ در این دسته از بیماران، چهار برابر بیشتر از بیماران کرونایی بدون درگیری های قلبی است. نیویورک تایمز نوشته است: این مجله همچنین گزارشی را که پزشکان ایتالیایی در وصف یک زن 53 ساله سابقا سالم نوشته اند به چاپ رسانده، زنی که دچار اختلالات میوکاردیت (التهاب عضلات قلب) شد.

نوار قلب او هم غیرعادی بود، سطح تروپونین خونش بالا بود و تنها به خاطر شیوع بالای کرونا در ایتالیا پزشکان به این فکر افتادند که از او تست بگیرند و دریافتند که او هم آلوده به ویروس است. دکتر انریکو آمیراتی، متخصص میوکاردی بیمارستان نیگواردا در میلان که در پرونده این زن بیمار به عنوان مشاور حضور داشت، گفته است که مسائل قلبی بیمار به احتمال زیاد در نتیجه واکنش سیستم دفاعی بدن او به ویروس پدید آمده اند.

بیماری که در ابتدای گزارش واشنگتن پست آغازگر این داستان بود، پس از یک ماه از بستری شدن اولیه اش همچنان در بیمارستان است. آکسلی از پزشکان درمانگر او گفته است: مهم ترین چیزی که مردم باید بدانند، این است که سکته های جدی کاملا قابل درمان هستند.

پزشکان اغلب قادرند با بیرون کشیدن لکه انسداد یا کار گذاشتن استنت این گرفتگی رگ ها را رفع نمایند. اما این کار باید به سرعت انجام گردد، به صورت ایده آل ظرف 6 ساعت و این زمان نباید بیش از 24 ساعت گردد. پیامی که سعی می کنیم به گوش همه برسانیم، این است که اگر علایم سکته دارید، باید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

منبع: فرادید

به "کرونا به قلب حمله می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا به قلب حمله می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید