معین تکلیف الکترونیکی شدن انتخابات 1400 تا آخر آبان

به گزارش وبلاگ نازنین، تهران (پانا) - رئیس ستاد انتخابات کشور از مشخص تکلیف برای اجرای فرایند 25 گانه الکترونیکی شدن انتخابات 1400؛ با اعلام نظر شورای نگهبان تا خاتمه این ماه اطلاع داد.

معین تکلیف الکترونیکی شدن انتخابات 1400 تا آخر آبان

به گزارش صداوسیما، جمال عرف، درباره تمهیدات وزارت کشور برای برگزاری انتخابات 1400 متناسب با شرایط کرونایی، گفت: تجربه نخستین ما در این باره مربوط به اسفند 98 است که در آن مقطع به مسئولان وزارت بهداشت اعلام کردیم هر نوع شیوه نامه ای را که ارائه نمایند مبنا قرار می دهیم که طبق شیوه نامه های آن دوره اقدام کردیم.

وی افزود: تجربه دیگر مربوط به مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی است که قرار بود 29 فروردین سال جاری برگزار گردد، اما به شهریور موکول شد که طبق شیوه نامه های بهداشتی اقدام کردیم و برای انتخابات 1400 نیز قطعا همین رویه را در پیش می گیریم.

معاون سیاسی وزیر کشور، یکی از پیشنهاد های این وزارتخانه را برای انتخابات 1400، اعمال کل فرآیند الکترونیکی شدن انتخابات دانست.

عرف گفت: در انتخابات گذشته، جز یک مرحله که مربوط به صندوق رای است باقی 24 مرحله، الکترونیکی برگزار گردید که در مورد یک مرحله به جامانده نیز با اعضای شورای نگهبان رایزنی کردیم، زیرا آقایان در آن شورا پرسش هایی از نظر فنی در این باره دارند که باید به آن پاسخ دهیم.

وی تاکید نمود: احتمالا این موضوع باید در همین ماه مشخص گردد، زیرا در نهایت باید به سمت فراوری صندوق های الکترونیک برویم؛ البته برای ساخت تعداد زیادی از این صندوق ها زمان خواهیم داشت.

رئیس ستاد انتخابات افزود: پس از اعلام نظر شورای نگهبان؛ یا وارد فرآیند کلی انتخابات الکترونیک می شویم یعنی 25 مرحله، الکترونیکی می گردد یا مانند انتخابات گذشته 24 مرحله از این فرآیند الکترونیکی خواهد بود و رای گیری مانند قبل دستی انجام خواهد شد.

عرف در پاسخ به پرسش دیگری درباره ملاحظات امنیتی در رای گیری با صندوق های الکترونیکی و لزوم ارائه تضمین های لازم از جانب نهاد های ذیربط در این باره، گفت: آن چه بر عهده دولت و وزارت کشور است ما صندوق موجود را داریم که به تعداد؛ در اختیار شورای نگهبان گذاشتیم.

وی تاکید نمود: قاعدتا اعضای آن شورا باید صندوق ها را آنالیز نمایند که برای این کار، حتما از مشاوران فنی و آزمایشگاه های تخصصی استفاده خواهند کرد، زیرا این فرآیندی کاملا فنی است و باید در زمینه امنیتی به اطمینان برسند.

عرف گفت: بر اساس بند 12 از سیاست های کلی انتخابات تصریح شده است که اخذ و شمارش آرا در انتخابات باید الکترونیکی انجام گردد، اما این فرآیندی فنی است که امیدوارم دو نهاد اجرایی و نظارتی انتخابات، هر چه زودتر در این باره به اجماع برسند تا این کار انجام گردد.

رئیس ستاد انتخابات کشور، از ارائه تعرفه های انتخابات 1400 به شورای نگهبان و اعلام نظر این شورا درباره تعرفه ها تا سرانجام آبان اطلاع داد.

جمال عرف گفت: طبعاً این تعرفه ها باید به تایید شورای نگهبان برسد و ما پس از اعلام نتایج به سرعت برای چاپ آن اقدام می کنیم.

وی افزود: البته برای چاپ تعرفه ها مانند مراحل مختلف انتخابات که طبق تقویم اقدام می گردد، مهلتی مشخص نشده است، اما هم ما و هم شورای نگهبان توجیه هستیم که باید زمان کافی در اختیار داشته باشیم تا بتوانیم آن را چاپ کنیم که به این علت، حداکثر تا سرانجام آبان باید این کار انجام گردد.

رئیس ستاد انتخابات همچنین درباره تمهیدات این وزارتخانه برای انتخابات 1400 گفت: قاعدتاً نخستین اقدام ما تدوین تقویم انتخابات است؛ بر اساس این تقویم در 28 خرداد 1400 دو انتخابات ریاست جمهوری و شورا ها در سراسر کشور و دو انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی و خبرگان در بعضی حوزه های انتخابیه برپا می گردد.

عرف افزود: طبق تقویم انتخابات، اکنون در حال طی شدن انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی هستیم که هشت شهریور آگهی آن اعلام شد و طبق این تقویم، کسانی که می خواهند برای داوطلبی این انتخابات در شش حوزه انتخابیه اقدام نمایند باید تا به حال استعفای شان را داده باشند و با آن موافقت شده باشد.

وی گفت: طبق تقویم سیزدهیمن دوره انتخابات ریاست جمهوری، این انتخابات از 11 اسفند با معرفی معتمدان برای تشکیل هیات های اجرایی از جانب وزیر کشور شروع می گردد و فرمان این انتخابات از 21 اردیبهشت 1400 برای تشکیل هیات های اجرایی و شروع نام نویسی داوطلبان صادر می گردد.

معاون سیاسی وزیر کشور افزود: از 21 تا 25 اردیبهشت 1400 رسیدگی به صلاحیت داوطلبان انجام می گردد و پس از اعلام نتایج آنالیز صلاحیت ها از جانب شورای نگهبان و انتشار اسامی نامزد ها از جانب وزارت کشور، تبلیغات انتخابات شروع می گردد که این فرایند تا 26 خرداد ادامه خواهد داشت.

عرف افزود: طبق تقویم انتخابات 1400؛ 27 خرداد، سکوت انتخاباتی خواهد بود و رای گیری در روز 28 خرداد انجام می گردد که در مجموع، فرآیند انتخابات پیش رو از 11 اسفند 99 تا 28 خرداد 1400 ادامه دارد.

وی گفت: اگر انتخابات ریاست جمهوری به هر علت به مرحله دوم موکول گردد، قاعدتاً باید زمان برگزاری آن، هفته بعد از 28 خرداد باشد که آمادگی داریم در 4 تیر برگزار کنیم.

رئیس ستاد انتخابات در پاسخ به این پرسش که استعفای مقامات داوطلب انتخابات ریاست جمهوری در چه سطحی و از چه زمانی الزامی است تاکید نمود: طبق قانون، مسئولان اجرایی و نظارتی موظف هستند از سمتشان استعفا دهند و قاعدتاً از وقتی فرآیند این انتخابات شروع می گردد، داوطلبان باید استعفا دهند.

عرف افزود: به عنوان نمونه اگر وزیر کشور یا هر یک از اعضای شورای نگهبان یا در هر یک از سطوح مختلف این دو دستگاه بخواهند داوطلب انتخابات شوند، برای داوطلبی باید استعفا دهند.

وی افزود: البته نمایندگان مجلس طرحی ناظر بر این موضوع دارند که طبق آن درپی مشخص زمان جدیدی برای استعفای داوطلبان هستند که هنوز مصوب و ابلاغ نشده است و تا آن موقع، قاعدتا طبق قانون قبل عمل خواهیم کرد.

رئیس ستاد انتخابات کشور در پاسخ به این پرسش که آیا نمایندگان مجلس نیز ملزم به استعفا هستند تاکید نمود: این الزام، صرفا منحصر به متولیان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یعنی عناصری است که مسئولیت امور اجرایی و نظارتی انتخابات را به عهده دارد.

عرف همچنین درباره تمهیدات انتخابات شورا های اسلامی شهر و روستا گفت: جدول برگزاری ششمین دوره انتخابات شورا ها از 24 فروردین 1400 با صدور فرمان شروع این انتخابات از جانب وزیر کشور شروع و فرآیند برگزاری آن اعم از نام نویسی داوطلبان، تشکیل هیات های اجرایی و کار های مختلف انجام می گردد و این انتخابات نیز 28 خرداد برپا خواهد شد.

وی افزود: انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری نیز در چند حوزه انتخابیه که نمایندگان شان فوت کردند برگزار می گردد.

سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری و ششمین انتخابات شورا ها در سراسر کشور و انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در شماری از حوزه های انتخابیه، همزمان در 28 خرداد 1400 برگزار می گردد. تهران جزء حوزه های انتخابیه ای است که هر چهار انتخابات، 28 خرداد آینده برگزار می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "معین تکلیف الکترونیکی شدن انتخابات 1400 تا آخر آبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معین تکلیف الکترونیکی شدن انتخابات 1400 تا آخر آبان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید