حیات جنگل ابر در معرض خطر تردد بی شمار گردشگران است

به گزارش وبلاگ نازنین، به گفته یکی از کارشناسان محیط زیست درخصوص سنجش ظرفیت جنگل ابر برای پذیرش گردشگران تا به امروز مطالعات دقیقی انجام نشده است.

حیات جنگل ابر در معرض خطر تردد بی شمار گردشگران است

ایشان به بارزترین آسیب هایی که به منابع طبیعی در این جنگل بر اثر ورود انسان و خودرو وارد می گردد، اشاره نمود و گفت فشرده شدن خاک به علت حضور افراد و خودروها، ایجاد ناامنی برای حیات وحش در نتیجه آلودگی صوتی به وجود آمده به وسیله خودروها، افزایش خطر آتش سوزی از آثار به جا مانده از برپایی آتش در جنگل، و شکستن شاخه های درختان و ریختن زباله در طبیعت از جمله این آسیب ها هستند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شاهرود هم با ابراز نگرانی از حضور بی رویه گردشگران به ویژه خودروها در جنگل ابر گفت:

جنگل ابر میراثی ملی و حتی جهانی است که برای حفظ آن برای آیندگان، باید آن را از تخریب به دور نگه داشت.

حمیدرضا حسنی بیان نمود که اگر تراکم گردشگران در جنگل زیاد باشد، امدادرسانی در صورت بروز مشکل هم با چالش روبه رو می گردد.

به گفته ایشان برای حضور گردشگران باید اندازه ظرفیت جنگل معین گردد و با محدود کردن حضور خودروها، به بیش از گنجایش، اجازه ورود داده نگردد.

مدیر کل منایع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان هم تاکید نمود:

حضور خودروها به ویژه خودروهای آفرود به جنگل ابر خسارت می زند.

علینقی حیدریان یادآور شد:

جنگل به طور طبیعی زادآوری دارد، ولی امکان جوانه زدن و سبز شدن نهال های نو با فشرده شدن خاک که در اثر حرکت خودرو و انسان در این خاک است، وجود ندارد.

وی ادامه داد:

باید برای محدودیت حضور خودرو ها در جنگل با همراهی دیگر دستگاه های متولی برنامه ریزی گردد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شاهرود گفت یکی از موارد مطرح شده برای ساماندهی ترددها به این منطقه تأمین اعتبار برای آسفالت جاده دسترسی به جنگل ابر تا ابتدای منطقه حفاظت شده است.

علی اکبر قربانلو اظهار داشت:

تصمیم گیری در این خصوص با توجه به حضور بازرسان سازمان یونسکو برای ارزیابی ابر و فراهم شدن مقدمات ثبت جهانی جنگل های هیرکانی به بعد از حضور کارشناسان یونسکو موکول شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شاهرود از برگزاری نشستی در کمتر از 10 روز دیگر برای تصمیم گیری نهایی درخصوص جنگل ابر اطلاع داد و یادآور شد که برای رسیدن به تدابیر مناسب برای بسته شدن راه های فرعی موجود در جنگل ابر برای جلوگیری از حضور خودروها باید تمامی مدیران مرتبط با این موضوع همکاری نمایند.

به گفته ایشان از بازدید سالانه مسافران و گردشگران از جنگل ابر آمار رسمی وجود ندارد، اما در آنالیز های موردی معین شده است دست کم 10 هزار نفر از محیط آن روزهای تعطیل استفاده می نمایند.

منبع: کجارو / ایرنا

به "حیات جنگل ابر در معرض خطر تردد بی شمار گردشگران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حیات جنگل ابر در معرض خطر تردد بی شمار گردشگران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید