خبرنگاران برداشت چغندر قند بهاره در تربت جام شروع شد

به گزارش وبلاگ نازنین، مشهد- خبرنگاران- مدیر جهاد کشاورزی تربت جام گفت: برداشت چغندر قند بهاره از کشتزارهای این محصول در شرق خراسان رضوی شروع شده است.

خبرنگاران برداشت چغندر قند بهاره در تربت جام شروع شد

علیرضا عرفانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ نازنین اضافه کرد: در سال زراعی کنونی سطح زیر کشت این محصول در این شهرستان دو هزار و 210 هکتار است که این میزان نسبت به سال زراعی گذشته 55 درصد افزایش نشان می دهد.

وی ادامه داد: میانگین فراوری چغندرقند در اراضی مستعد این منطقه در هر هکتار افزون بر 50 تن است.

مدیر جهاد کشاورزی تربت جام با بیان این که از مرحله کاشت تا برداشت این محصول افزون بر 50 نفر روز در هر هکتار مشغول به کار می شوند ادامه داد: عمده کشت محصول چغندرقند تربت جام در اراضی کشاورزی بخش مرکزی و بخش نصرآباد این شهرستان کشت می گردد.

عرفانی گفت: با هدف صرفه جویی در منابع آبی پنج درصد از چغندرقند بهاره در این شهرستان با روشهای نوین آبیاری، کشت می گردد.

وی اضافه کرد: سال گذشته افزون بر 60 هزار تن چغندر قند بهاره در این شهرستان فراوری شد و سال جاری نیز پیشبینی می گردد بیش از 111 هزار تن از این محصول در این منطقه فراوری گردد که در صورت تحقق این پیشبینی نسبت به سال گذشته 55 درصد افزایش خواهد داشت.

مدیر جهاد کشاورزی تربت جام به تعطیلی تنها کارخانه قند تربت جام اشاره نمود و گفت: تنها کارخانه قند این شهرستان تعطیل شده است و کشاورزان مجبور به ارسال چغندر قند فراوریی خود به شهرستانهای فریمان، نیشابور و تربت حیدریه هستند.

به گفته عرفانی هم اکنون قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم چغندر قند 60 هزار و 24 ریال است.

65 درصد جمعیت شهرستان تربت جام به کشاورزی و دامپروری مشغول هستند و این شهرستان 11 هزار بهره بردار بخش کشاورزی دارد. سالانه 30 نوع محصول زراعی و 25 نوع محصول باغی در تربت جام فراوری می گردد.

مرکز شهرستان 240 هزار نفری تربت جام در 167 کیلومتری جنوب شرق مشهد واقع است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران برداشت چغندر قند بهاره در تربت جام شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران برداشت چغندر قند بهاره در تربت جام شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید