علی دایی از ایران می رود؟

به گزارش وبلاگ نازنین، دایی می گوید عاشق فوتبال است، ولی فوتبال برایش همه چیز نیست. اگر قرار باشد او برای رسیدن به عشقش کوشش کند، می تواند به پیشنهاد مربی بودن در تیم های پایین تر اورتون فکر کند

علی دایی از ایران می رود؟

به گزارش گروه ورزشی وبلاگ نازنین، اورتونی ها درحال حاضر کارلو آنچلوتی، یکی از پرافتخارترین سرمربیان تاریخ فوتبال را روی نیمکت دارند و با او قراردادی پنج ساله امضا نموده اند. شرایط با آمدن آنچلوتی در اورتون، فارغ از رتبه کنونی این باشگاه، تغییر نموده و بعید است علی دایی پیشنهادی برای نشستن روی نیمکت به عنوان نفر اصلی داشته باشد. از سوی دیگر، ممکن است پیشنهاد رسیده برای علی دایی به عنوان یاری مربی آنچلوتی باشد که این مورد هم به چند دلیل رد شده است؛ اول اینکه اورتونی ها همین حال فرگوسن، یکی از اسطوره های سابق باشگاه را روی نیمکت دارند و با توجه به محبوبیتی که او بین طرفداران باشگاه پیدا نموده، بعید است بخواهند برایش رقیب سرسختی بیاورند. ضمن اینکه نشستن علی دایی روی نیمکت اورتون آن هم به عنوان نفر چندم، به نظر نمی رسد چندان با روحیه او سازگار باشد.خود علی دایی تا زمان نگارش مطلب به این پیشنهاد اشاره ای ننموده و درست بودن یا نادرست بودنش را هم رد یا تکذیب ننموده است؛ اما برادرش چند جمله ای حرف زده و اظهار بی اطلاعی نموده و خبر داده که خودش هم موضوع را به وسیله رسانه ها شنیده است؛ اما اکنون این موضوع همچنان در حد یک چالش باقی می ماند که آیا پیشنهاد اورتون واقعی است و اگر پاسخ مثبت است، این پیشنهاد برای چه پستی به دایی شده؟

ماشین کارنموده مدل changan-cs35 رو از اینجا بخر!

ماشین کارنموده مدل changan-cs35 رو از اینجا بخر

قبل از پرداختن به پاسخ این دو سؤال بهتر است اول از زاویه ای دقیق تر به پیشنهاد انگلیسی علی دایی نگاه کرد؛ واقعیت این است که مالک این باشگاه انگلیسی، فرهاد مشیری، یکی از ایرانیان متمول جهانست. ثروت او که شهروند بریتانیاست بالغ بر دومیلیارد و 400 میلیون دلار تخمین زده شده و حسابی کارش در زمینه تجارت صنایع معدن، فلز و مخابرات گل نموده است. پس با توجه به ایرانی بودن مدیر باشگاه اورتون، به نظر می رسد به واسطه شناختی که مشیری از علی دایی به عنوان سرشناس ترین بازیکن ایرانی دارد، شانس رفتن به اورتون را برایش فراهم نموده است. حالا به واسطه همین آشنایی، علی دایی ممکن است با دو پیشنهاد برای حضور در اورتون روبه رو شده باشد؛ اولی پست مدیریتی است. او چهره ای سرشناس و قابل احترام در جهانی فوتبال است و همین حالا همچنان رکورددار گل های زده ملی در جهان محسوب می گردد. دایی البته برد رسانه ای درخور توجهی هم دارد و حضورش در این باشگاه می تواند مخاطبان زیادی از ایران را به شبکه های رسانه ای اورتون اضافه کند؛ کاری که همین حالا پورتو، زنیت، انتورپ و بسیاری دیگر از باشگاه های اروپا، با جذب بازیکنان ایرانی از آن منتفع شده اند.

اگر نگاه مدیریتی مشیری برای تبلیغات و بسط رسانه ای باشگاهش را لحاظ کنیم، می توان علی دایی را نه یک گزینه ایدئال بلکه گزینه ای عالی برای مدیریت در باشگاه اورتون دانست؛ اما مشکل اینجاست که علی دایی چندان با بخش های مدیریتی در فوتبال میانه ای ندارد؛ چه بسا اگر داشت فرصت پست عالی دریافت در فیفا را از دست نمی داد (کمیته جوانان و توسعه) و شانسش برای ریاست در AFC و البته ریاست فدراسیون فوتبال ایران را حتما امتحان می کرد. برای مردی که توانایی رقابت در AFC برای رئیس این نهادشدن را دارد، بعید است پست مدیریتی در باشگاه اورتون اغواکننده باشد.

می ماند گزینه دیگر که آن هم حضور علی دایی به عنوان سرمربی در تیم های پایه ای یا تیم دوم باشگاه اورتون است؛ این موضوع می تواند علی دایی را تا حدودی قلقلک دهد. اگر او بخواهد شانسی برای پیشرفت در حوزه مربیگری در سطح جهانی داشته باشد این پیشنهاد می تواند جذاب باشد؛ چون نه تنها فرصتی عالی برای حضور در یکی از بهترین باشگاه های انگلیس نصیبش می گردد، بلکه می تواند از تجارب مردی عظیم به اسم آنچلوتی هم استفاده کند.

آیا دایی از ایران می رود؟

به این پرسش باید با دقت بیشتری پاسخ داد.دایی می گوید عاشق فوتبال است ولی فوتبال برایش همه چیز نیست. اگر قرار باشد او برای رسیدن به عشقش کوشش کند، می تواند به پیشنهاد مربی بودن در تیم های پایین تر اورتون فکر کند؛ برود و با قدرت بیشتری به کاری که دوست دارد بپردازد. این موضوع وقتی رنگ حقیقی به خود می گیرد که در ایران با علی دایی نامهربانی هم انجام شده است. مشکلاتی که پیش تر در باشگاه سایپا برایش به وجود آوردند و دست آخر شایعاتی که خبر از محرومیتش در ایران می دهد، همگی می تواند انگیزه ای برای علی دایی برای رفتن به اورتون باشد.

علی دایی ناراحت است؛ در ایران با او نامهربانی شده و می گویند دستور از بالا آمده که تیمی نداشته باشد. اینها همگی انگیزه لازم را به علی دایی برای رفتن می دهد ولی انگیزه کافی را نه! او پیش تر گفته فوتبال همه چیزش نیست؛ یعنی باید شرایط خانواده اش را در نظر بگیرد و به غیر از آن، به کارهای بیزینسی که این روزها بعد از دوری اش از فوتبال راه انداخته بیشتر برسد. پس همین حالا دو مانع عظیم دیگر سر راهش قرار گرفته است. اگر او دیگر مثل گذشته به فوتبال نگاه نکند و دیدش منطقی تر شده باشد، پس با مدیریت بیشتر بیزینسی که راه انداخته می تواند راحت تر کنار بیاید تا اینکه بخواهد به پست مدیریتی یا حضور در تیم های پایه ای اورتون فکر کند.

از طرفی علی دایی هنوز هم نیم نگاهی به تیم ملی دارد؛ درست است که این روزها او مورد غضب قرار گرفته ولی ممکن است با تغییراتی اندک، علی دایی دوباره به مرد اول فوتبال ملی تبدیل گردد و روی نیمکت بنشیند؛ امری که تا همین چند ماه پیش دوباره برایش در آستانه محقق شدن بود و در لحظه آخر، آن طور که خودش می گوید، با بازی فدراسیون، به هم خورد. شاید او ترجیح می دهد همین جا بماند و در چشم باشد تا اینکه راهی انگلیس گردد و با بستن قراردادی دست و پاگیر، شانس حضور مجدد در تیم ملی را هم از دست بدهد.

البته مورد مهم تر درباره پیشنهاد انگلیسی علی دایی این است که این پیشنهادها تازگی ندارد! مرداد سال 88 بود که خبر رسید باشگاه نیوکاسل قرار است علی دایی را به عنوان سرمربی انتخاب کند؛ آن موقع یک بازرگان ایرانی مقیم امارات به نام سیروس محجوب قصد خرید باشگاه نیوکاسل را داشت و می گفتند گزینه اولش برای راهنمایی این باشگاه علی دایی است. اگرچه آن اتفاق میسر نشد ولی به نظر می رسد بی شباهت به شرایط این روزهای مدیریت در اورتون و صندلی علی دایی در فوتبال جهان نباشد؛ اینکه بالاخره دایی می تواند برای مدیران ایرانی در سراسر جهان سودی چندوجهی داشته باشد. به غیر از این موارد، در سال های اخیر شایعاتی درباره پیشنهادهای تیم های ملی کویت و جمهوری آذربایجان به علی دایی هم مطرح شد که هرگز پاسخ روشنی از جانب او داده نشد؛ به این معنی که حتی اگر چنین پیشنهادهایی هم وجود داشته، علی دایی به آن فکر ننموده است. این بار هم بعید به نظر می رسد موضوع فراتر از اتفاقاتی باشد که در گذشته برای علی دایی اتفاق افتاده است؛ هرچند در فوتبال نمی گردد از کلمه بعید استفاده کرد ولی اگر پیشنهاد اورتونی ها واقعی باشد، باید برای علی دایی جذابیت زیادی در پی داشته باشد تا چمدانش را ببندد و از ایران برود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "علی دایی از ایران می رود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علی دایی از ایران می رود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید