لمس سطوح در واقعیت مجازی امکان پذیر شد

به گزارش وبلاگ نازنین، واقعیت مجازی(VR) یک تکنولوژی منحصربه فرد در دنیای فناوری امروز به شمار می رود که هواداران پروپاقرصی دارد. شاید پیش از این هرگز کسی نمی توانست غرق شدن کاربران در صوت و تصویر واقعیت مجازی را حتی تصور کند ولی بتدریج این موضوع برای کاربران جا افتاد و حالا همه به دنبال استفاده از سایر حواس برای لذت بردن بیشتر از این تکنولوژی هستند.

لمس سطوح در واقعیت مجازی امکان پذیر شد

این فناوری روبه رشد تا به امروز در بخش های مختلف ازجمله آموزش پزشکی، صنعت گیم و... مورد استفاده قرار گرفته است ولی همواره یک موضوع ذهن دانشمندان را درگیر نموده بود چرا که تا به امروز امکان لمس سطح اشیای مجازی وجود نداشت و همین موضوع گاه بازی ها را چندان دلچسب نمی کرد و همه منتظر یک اتفاق ویژه برای افزوده شدن حس لامسه به فناوری واقعیت مجازی بودند.

بعضی ها تنها راه حل شبیه سازی توانایی احساس و لمس در واقعیت مجازی را تحریک مستقیم سیستم عصبی مغز می دانند که کاری بسیار پیچیده است ومحققان سیستم های عصبی نیز این آزمایش ها را در اولویت خود قرار نمی دهند.اما این مشکل حالا با یاری محققان حل شده است چراکه نمونه آزمایشی و اولیه سیستم Wireality عملاً به کاربران اجازه می دهد تا سطح اشیای مجازی مختلف حتی پیچیده ترین آنها را در دنیای واقعیت مجازی لمس نمایند.

دانشمندان این سیستم خاص را درقالب یک دستکش ویژه طراحی نموده اند تا کاربر بتواند با انگشتان خود همه ابعاد مختلف سطح مجازی را لمس کند. البته این دستکش شباهتی به نمونه های معمولی ندارد و نحوه کنترل آن هم درست مشابه عروسک های نخی است به گونه ای که هنگام لمس سطح مجازی، انگشتان کاربر در فضا ثابت می مانند تا بتواند ابعاد مختلف سطح را لمس کند. برای این کار درواقع یک سیستم ردیابی دست واقعیت مجازی روی شانه کاربر نصب می گردد که این وسیله ازطریق سیم های فنری سبک و قابل جمع شدن به پدهای موجود روی کف دست، مچ و هریک از انگشتان دست کاربر اتصال دارد.

هرگاه هریک از این 7 پد در مقابل یک جسم مجازی قرار بگیرند، سیستم ردیابی دست واقعیت مجازی به سیم ها فرمان می دهد تا قفل شوند. دراین حالت، انگشتان دست و مچ، کشش بالایی را تجربه نموده و ثابت می مانند و می توانند کاملاً سطح مجازی را لمس نمایند. به محض اینکه دست از مقابل شیئ مجازی کنار برود، قفل سیم ها باز می گردد و دست می تواند حرکت کند. علاوه بر این، دستکش ها، جلیقه ها و چکمه های لمسی(haptic) نیز در حال توسعه هستند که گفته می گردد این موارد، به طبیعی تر شدن فناوری واقعیت مجازی یاری شایان توجهی خواهد نمود البته بعضی معتقدند محققان باید به فکر هرچه کوچکتر کردن سیستم Wireality بروند درغیراین صورت، این سیستم چندان مورد استقبال قرار نمی گیرد. چراکه درحال حاضر بیشتر افراد با عینک های واقعیت مجازی هم مشکل دارند و آنها را دست وپاگیر می دانند بنابراین علاقه ای به نصب یک دستگاه نسبتاً پیچیده روی شانه و دست و پنجه نرم کردن با تعدادی سیم هم ندارند.

منبع: ایران آنلاین

به "لمس سطوح در واقعیت مجازی امکان پذیر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لمس سطوح در واقعیت مجازی امکان پذیر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید