پرورش گوش شبیه به گوش انسان با چاپ 3بعدی در بدن موش ها

به گزارش وبلاگ نازنین، پژوهشگران چینی در بررسی جدید خود توانستند با استفاده از روش چاپ سه بعدی، گوش هایی شبیه به گوش انسان را روی کمر موش ها پرورش دهند.

پرورش گوش شبیه به گوش انسان با چاپ 3بعدی در بدن موش ها

به گزارش وبلاگ نازنین و به نقل از نیوساینتیست، دانشگاه سیچوان(SCU) چین، گوش هایی شبیه به گوش انسان را با استفاده از روش چاپ سه بعدی روی کمر موش ها پرورش داده اند. شاید از این روش بتوان برای ساخت گوش های جدید یا قسمت های دیگری از بدن استفاده کرد تا دیگر نیازی به جراحی وجود نداشته باشد.

استفاده از روش چاپ سه بعدی برای ساخت قسمت های جدیدی از بدن مانند فک، دنده و ستون مهره ها رو به افزایش است اما این قسمت ها باید بیرون از بدن چاپ شوند و سپس با کمک جراحی در بدن قرار بگیرند. این روش، خطر ابتلا به عفونت را به همراه دارد.

پژوهشگران دانشگاه سیچوان در این بررسی نشان داده اند که می توان قسمت هایی از بدن را درون بدن، با روش چاپ سه بعدی و بدون نیاز به جراحی ساخت. نتایج بررسی نشان می دهند که این کار حداقل در موش ها امکان پذیر است.

این گروه پژوهشی، ابتدا نوعی جوهر زیستی ابداع کردند که از ذرات هیدروژل و سلول های غضروف تشکیل شده بود. آنها این جوهر زیستی را به کمر موش ها تزریق کردند. پژوهشگران در مرحله بعد، الگوهایی شبیه به گوش را با استفاده از پرتو فروسرخ نزدیک، به جوهر وارد کردند. این پرتو موجب شد که ذرات هیدروژل به یکدیگر متصل شوند و ساختارهای لایه لایه ای را به شکل گوش پدید آورند.

سلول های غضروف طی ماه بعد، اطراف ساختارهای هیدروژل رشد کردند و نهایتا ساختارهایی شبیه به گوش انسان به وجود آوردند. موش ها هیچ التهاب قابل توجه یا عوارض جانبی دیگری نداشتند.

پژوهشگران امیدوارند که بتوانند از این روش جدید، در ساخت گوش های جدید برای افرادی استفاده کنند که به نوعی ناهنجاری مادرزادی موسوم به میکروتیا(Microtia) مبتلا هستند و گوش آنها به طور کامل رشد نمی کنند. مالینگ گو(Maling Gou)، سرپرست این پژوهش گفت: ما تلاش می کنیم تا این روش را برای درمان اختلالات مربوط به گوش انسان ها در آینده بهبود ببخشیم. همچنین این امکان وجود دارد که بتوان از روش چاپ سه بعدی برای ترمیم غضروف آسیب دیده بینی، انگشتان دست یا پا و آرنج نیز استفاده کرد.

پژوهشگران امیدوارند که نهایتا بتوانند این روش را برای ترمیم دیگر اندام های آسیب دیده از جمله قلب یا ریه ها به کار بگیرند اما این کار چالش برانگیزی خواهد بود زیرا قلب و ریه ها، چندین نوع سلول را شامل می شوند و در قسمت های عمیق تری از بدن قرار دارند.

این پژوهش، در مجله Science Advances به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پرورش گوش شبیه به گوش انسان با چاپ 3بعدی در بدن موش ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرورش گوش شبیه به گوش انسان با چاپ 3بعدی در بدن موش ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید