کرونا در کمین بچه ها، بروز علائم بیماری در بچه ها

به گزارش وبلاگ نازنین، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با هشدار نسبت به ابتلای بچه ها به کرونا به والدین توصیه کرد جز در مواقع ضروری بچه ها را از خانه خارج نکنند و تا جای ممکن در اجتماعات حاضر نشوند.

کرونا در کمین بچه ها، بروز علائم بیماری در بچه ها

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ نازنین، رکسانا منصور قناعی، با اشاره به نوپدید بودن ویروس کووید 19، گفت: زمانی که در اسفندماه ایران با این ویروس روبرو شد حتی در کشور چین نیز اطلاعات زیادی درباره این بیماری وجود نداشت.

وی ادامه داد: بنابر این خیلی از اطلاعاتی که راجع به کمرنگ بودن انتقال این بیماری در بچه ها گفته می شد، ناشی از نقص اطلاعاتی بوده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه در اوایل شیوع این بیماری تعداد بچه ها علائم دار نسبت به بزرگسالان کمتر بود، یادآور شد: انتظار می رفت بزرگسالان علائم شدیدتر و بیشتری داشته باشند و مرگ و میر در آن ها بالاتر باشد.

این فوق تخصص عفونی اطفال با اشاره به بالاتر بودن میزان ابتلا و مرگ و میر در افراد دچار بیماری های زمینه ای، مزمن و نقص ایمنی، اظهار کرد: گرچه در اوایل شیوع این بیماری در بچه ها علائم بیماری، بستری و مرگ و میر نسبت به بزرگسالان بسیار کمتری دیده می شد، اما این به آن معنا نبود که بچه ها دچار نوع بی علامت و کم علامت بیماری نمی شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تاکید نمود: بچه ها نسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض در ابتلا به عفونت های مختلف از جمله عفونت های تنفسی هستند و بنابر این ممکن بود خیلی از موارد ابتلا به کووید 19 در بچه ها تشخیص داده نگردد.

منصور قناعی با بیان اینکه در اسفند ماه بچه ها مبتلا علائم خیلی کمتری داشتند و یا بدون علائم بودند، گفت: همین مسئله باعث می شد تصور گردد بچه ها به کرونا مبتلا نمی شوند.

این فوق تخصص عفونی اطفال، اضافه نمود: البته در همان دوران نیز بعضی بچه ها به علت ابتلا به کرونا بستری می شدند، اما این مسئله بیشتر در مواردی رخ می داد که کودک دچار یک بیماری نقص ایمنی و یا یک بیماری مزمن بود.

وی ادامه داد:، اما از فروردین ماه با فرم جدیدی از ابتلا در بچه ها رو به رو شدیم، فرمی که به بیماری کاوازاکی شباهت داشت که آن را به عنوان التهاب بعد از عفونت می شناسیم.

منصور قناعی شرح داد: بنابر این، این اطلاعات به دست آمد که نه تنها بچه ها به کرونا دچار می شوند، بلکه می توانند به دیگران نیز انتقال دهند و همچنین فرمی از بیماری به دنبال کرونا پیش آمد که ناشی از فاکتور های التهابی داخل بدن است، یعنی ممکن است در آن دوره PCR کرونای کودک منفی باشد، اما کودکی که بین یک تا چهار هفته قبل دچار بیماری کرونا شده، مانند بیماری کاوازاکی در فاز التهابی باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه نمود: یعنی در آن صورت ارگان های مختلف بدن کودک بر اثر پاسخ بدن به عفونت اولیه، درگیر شده اند.

وی ادامه داد: در حال حاضر نیز مواردی از این موضوع در بخشی از بچه ها دیده می گردد که ممکن است با علائمی مثل اسهال، اختلال هوشیاری، اختلالات خونریزی دهنده و یا اختلال در ارگان هایی مانند کبد مراجعه نموده باشند و با بسیاری از بیماری های دیگر اشتباه گرفته شوند.

منصور قناعی افزود: بسیاری از بچه ها ممکن است با فشار خون پایین و حال عمومی بسیار بد مراجعه نمایند و بعد از آنالیز معین گردد کودک در چهار هفته گذشته سابقه تماس با یک فرد کرونا مثبت را داشته و یا اینکه خود ردپایی از عفونت کرونا را داشته باشد.

وی در ادامه یادآور شد: در 60 درصد موارد PCR این بچه ها ممکن است منفی باشد، اما آنالیز آنتی بادی در بعضی موارد مثبت است و یا اینکه کودک سابقه تماس با فرد مبتلا را دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید نمود: بنابر این این گونه موارد در حال حاضر در بچه ها بیشتر دیده می گردد و مسئله دیگر این است که بچه ها نیز می توانند این بیماری را به اطرافیان و سایر اعضای خانواده خود منتقل نمایند.

این فوق تخصص عفونی اطفال، درباره تشخیص کرونا از آبله مرغان در بچه ها، شرح داد: آبله مرغان در بچه ها مگر در مواردی که فرد دچار نقص ایمنی است، بیماری چندان جدی نیست؛ در اسفندماه مواردی مشاهده شد که در کودک کرونا ویروس و آبله مرغون همزمان باهم وجود داشت.

وی ادامه داد: بنابر این از روی علائم، درگیری ها و اپیدمی باید تشخیص داد که آیا در کودک همراهی این عفونت اتفاق افتاده است و یا اینکه یکی از این ها اتفاق افتاده و علائم دیگری را تظاهر می نماید.

منصور قناعی اضافه نمود: معمولا انتظار می رود در کودکی که از سن شیرخوارگی گذشته باشد و مشکل زمینه ای نداشته باشد، آبله موغون بیشتر به صورت یک تب گذرا و با علائم پوستی به شکل برجستگی های آبدار بروز کند و تشخیص این بیماری چندان سخت نیست، اما اگر همین علائم به دنبال بیماری کووید 19 اتفاق افتاده باشد، علائم بسیار شدیدتر است و ارگان های دیگری نیز معمولا درگیر می شوند و بیشتر ممکن است با یک آبله مرغون عارضه دار اشتباه گرفته گردد.

وی ادامه داد: البته این دو ویروس می توانند همزمان با هم نیز بروز نمایند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به سوالی مبنی بر راه چاره های تغذیه ای برای تقویت سیستم ایمنی بچه ها اظهار کرد: اطلاعات ضد و نقیض زیادی در این باره وجود دارد، اما آنالیز ها نشان می دهد، یک رژیم غذایی سالم و متنوع می تواند برای همه التهاب ها و عفونت ها یاری نماینده باشد، ضمن اینکه کماکان ترجیح داده می گردد که از رژیم های پر پروتئین با چربی و کربوهیدرات کم استفاده گردد تا مواد غذایی ضروری از جمله اسید های آمینه، مینرال ها و میکروالمان ها برای بچه ها تامین گردد.

وی با بیان اینکه رژیم غذایی مناسب برای پیشگیری از کرونا تفاوت زیادی با سایر بیماری های عفونی ندارد، بر ضرورت پیروی از یک رژیم غذایی متنوع، پروتئین دار و کم کربوهیدرات تاکید نمود.

ویروسی که علائم سایر بیماری ها را تقلید می نماید

منصور قناعی درباره تزریق واکسن آنفولانزا شرح داد: کماکان توصیه می گردد که واکسیناسیون از شهریور ماه و یا هرزمان که واکسن آنفولانزا در اختیار کشور قرار می گیرد انجام گردد، متاسفانه یکی از مسائلی که بروز آن پیش بینی می گردد این است که کرونا ویروس علائم بسیاری از بیماری ها از جمله ریه، گوارش وکبد را تقلید کند.

این متخصص تاکید نمود: بنابر این با شروع فصل آنفلوانزا با چند مشکل رو به رو خواهیم بود، اول آنکه ممکن است علائم آن با آنفلوانزا اشتباه گرفته گردد و دوم اینکه ممکن است این دو بیماری یکدیگر را تشدید نموده و به عوارض یکدیگر یاری نمایند.

تزریق واکسن آنفلوانزا برای چه کسانی لازم است

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه نمود: بنابر این مانند سال های گذشته به افراد، به ویژه کسانی که مسائل نقض ایمنی دارند، توصیه می گردد حتما از واکسن آنفلوانزا استفاده نمایند.

وی با تاکید بر ضرورت استفاده از واکسن آنفلوانزا برای بچه ها زیر پنج سال، گفت: در خصوص افرادی که با گروه های با ریسک بالا تماس دارند، مانند والدین بچه ها زیر پنج سال، دارای نقص ایمنی و یا دارای مسائل مزمن نیز حتما از واکسن استفاده نمایند.

منصور قناعی زنان باردار را از دیگر گروه هایی بیان کرد که باید نسبت به تزریق واکسن آنفلوانزا اقدام نمایند.

این فوق تخصص عفونی اطفال، ادامه داد: در باقی موارد نیز توصیه می گردد هر فردی که امکان دسترسی دارد، از واکسن استفاده کند، زیرا پیش بینی می گردد پاییز و زمستان آینده آنفلوانزا را همراه با کووید 19 داشته باشیم.

وی نسبت به حضور بچه ها بدون وسایل حفاظت فردی در فضا های مختلف جامعه از جمله مترو، مراکز خرید، مهمانی ها و به طور کلی اماکن پرجمعیت هشدار داد و گفت: از علائم خطری که درباره هر کودکی آنالیز می گردد، سابقه تماس با افراد مبتلا و یا مشکوک، حضور در اماکن پر ریسک و همچنین سفر است.

منصور قناعی توضیح داد: اگر 15 دقیقه با یک فرد مبتلا بدون حفاظ در فاصله یک متری در تماس باشید، حتی اگر صحبت، سرفه و عطسه نیز اتفاق نیفتند باز هم امکان ابتلا وجود دارد و در صورت صحبت، سرفه و عطسه نیز شانس ابتلا افزایش می یابد.

این متخصص اضافه نمود: از افراد می خواهیم از خروج غیر ضروری از منزل خودداری نمایند و با توجه به بروز این بیماری در بچه ها از حضور بچه ها در اماکن پر ریسک ممانعت نمایند.

لزوم استفاده از ماسک برای بچه ها

وی در ادامه نسبت به لزوم استفاده از ماسک توسط بچه ها هنگام تاکید نمود و گفت: والدین باید سعی نمایند ماسک را با اندازه صورت کودک تنظیم نمایند، ضمن اینکه در حال حاضر استفاده از ماسک های ساده جراحی برای بچه ها کافی است.

منصور قناعی همچنین بر ضرورت رعایت فاصله یک تا دو متری از افراد برای پیشگیری از ابتلای بچه ها به کرونا تاکید نمود.

وی با بیان اینکه کرونا علائم بسیاری از بیماری ها را تقلید می نماید، گفت: بنابر این هر کودکی که دچار علائمی همچون تب می گردد که به درمان های عادی پاسخ نمی دهد حتما باید به مراکز درمانی مراجعه کند.

کرونا در بچه ها با چه علائمی بروز می نماید

این فوق تخصص عفونی اطفال، درباره علائمی که در صورت بروز در بچه ها باید حتما به پزشک مراجعه گردد، شرح داد: در بچه ها زیر یک سال تب بالا اهمیت بسیار زیادی دارد، بنابر این در صورت تبی که با درمان های عادی پایین نیاید والدین باید کودک را نزد پزشک بیاورند و پزشک کرونا را نیز در لیست تشخیص های خود قرار دهد.

وی ادامه داد: علامت دیگری که بسیار شایع است و هرسال در فصل تابستان بسیاری از بچه ها با آن روبرو می شوند، اسهال و استفراغ است و با توجه به اینکه اسهال و استفراغ نیز می تواند از علائم گوارشی کرونا باشد، اگر در حال حاضر در کودک اسهال و استفراغی اتفاق بیفتد که پزشک نتواند با درمان های عادی آن را بر طرف کند و یا با درگیری سیستم های دیگر بدن مانند سرفه و یا بروز دانه هایی بر روی پوست و یا زردی همراه باشد باید به پزشک مراجعه کرد.

منصور قناعی اضافه نمود: بی میلی کودک نسبت به غذا خوردن و کاهش ادرار از علائمی است که والدین در صورت مشاهده باید نسبت به آن ها احساس خطر نمایند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید نمود: بروز این علائم به ویژه در بچه های که با افراد مبتلا به کرونا در تماس بوده اند و یا اینکه بدون وسایل حفاظتی در اماکن شلوغ، باید شک ما را نسبت به ابتلا به کووید 19 برانگیزد.

وی در سرانجام با تاکید بر ضرورت شست و موی مرتب دست ها و حفظ فاصله اجتماعی با افراد به والدین توصیه کرد جز در مواقع ضروری بچه ها را از خانه خارج ننمایند و تا جای ممکن در اجتماعات حاضر نشوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "کرونا در کمین بچه ها، بروز علائم بیماری در بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا در کمین بچه ها، بروز علائم بیماری در بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید