بزرگ ترین چالش های اسد

به گزارش وبلاگ نازنین، واشنگتن پست نوشته است: رئیس جمهوری سوریه با بزرگترین چالش ها از زمان تلاش برای حفظ قدرت در 9 سال پیش روبروست و مواردی از جمله شکاف در خانواده اش، اقتصاد در حال فروپاشی و افزایش تنش ها با روسیه به عنوان متحد کلیدی را شاهد است.

بزرگ ترین چالش های اسد

به نوشته روزنامه واشنگتن پست، در حال حاضر که شورشیان سوری در گوشه ای از سوریه فشرده شده اند، دیگر هیچگونه تهدیدی به شمار نمی فرایند و هیچ رقیب جدی دیگری برای ریاست جمهوری در کشوری که بیش از 50 سال گذشته در کنترل خاندان اسد بوده است، وجود ندارد.

با این حال شکاف هایی در جبهه ای رویت می شود که زمانی در طول نبرد برای شکست شورشیان در کنار او قرار گرفتند و به تازگی انتقادی در رسانه های خبری روسیه، توجهات را به آن معطوف کرده است.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، مهمتر از همه، اقتصاد در حال فروپاشی، سوری ها را به سمت فقری سوق می دهد که حجم آن در تاریخ اخیر بی سابقه است. روسیه و ایران هم در موقعیتی قرار ندارند که میلیاردها دلار برای بازسازی و احیا به سوریه تزریق کنند؛ در عین حال اسد همچنان اعمال اصلاحات سیاسی که ممکن است درها را به سوی تامین اعتبار غربی ها و عرب های خلیج فارس باز کند، نمی پذیرد.

در حالی که هنوز کنترل یک سوم این کشور چندان تحت کنترل اسد نیست، زمزمه هایی از وقوع یک شورش جدید در استان درعا، واقع در جنوب سوریه می تواند درگیری های جدیدی در مناطقی به راه بیندازد که دولت دمشق پس گرفته است.

لینا خطیبی از اندیشکده چتم هاوس لندن می گوید، اسد احتمالا اکنون بیش از هر زمان دیگری طی 9 سال جنگ آسیب پذیرتر شده باشد. خطیبی می گوید: اسد به شدت به حمایت ایرانی ها و روسی ها متکی شده است. او منابع داخلی برای ارائه به کشورش ندارد. او مشروعیت بین المللی نداشته و قدرت نظامی ای که پیش از درگیری از آن برخوردار بود، ندارد. جعبه ابزار او خالی است و او در واقع آسیب پذیرتر از هر زمان دیگریست.

تعمیق شکاف خانوادگی

اختلاف آشکار میان اسد و رامی مخلوف، پسر دایی او تنها یک نشانه از عمق مسائل است. مخلوف از تلاش های دولت برای مصادره اموالش شکایت داشته و تاکید دارد که دیگر نمی تواند مستقیما با رئیس جمهوری سوریه ارتباط داشته باشد. او به وضوح در پیام هایی تهدیدآمیز تاکید کرده است، بیش از 600 میلیون دلاری که به گفته دمشق او بابت اقتصادیات بدهکار است، پرداخت نمی کند.

رامی مخلوف به قابلیت خودش برای ویران سازی اقتصاد سوریه، از طریق شبکه ای از شرکت هایی که هزاران سوری را در استخدام دارد، اشاره می کند و این شامل شبکه تلفن همراه سیریاتل، بزرگترین شرکت سوریه می شود.

در همین حال تلاش گسترده تری برای دریافت نقدیندگی از کسب و کارهای قدرتمند و جدید سوری که از این جنگ سود کرده اند، وجود دارد تا آن ها از این اقتصاد متزلزل حمایت کنند. علاوه بر این، لینا خطیبی می گوید اینطور به نظر می رسد که اسد تلاش دارد تا از نفوذ کسب و کارهای مشکوک از جمله مانند رامی مخلوف که شبه نظامیانی در کنار شرکت های تجاری خودشان دارند، بکاهد.

بشار اسد اما با فشار روی رامی مخلوف، اختلافات را به قلب خاندان حاکم کشانده است. ایمن عبدالنور که سابقا از دوستان و معتمدان اسد بود، می گوید: این مساله خیلی جدی است. این با تحت فشار قرار دادن کسب و کارهای تجاری دیگر متفاوت است. این درون حلقه خودی است.

با این حال دنی مکی، روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی سوری می گوید او (مخلوف) آشکارا با رئیس جمهوری سوریه مخالفت کرده است و این مساله معمولا در سوریه تحمل نمی شود. او می گوید: آنچه اکنون می بینیم صرفا مخالفت نیست، بلکه مخالفت آشکار با رئیس جمهوری و نهاد ریاست جمهوری از سوی یک تاجر است. بزرگترین پرسش این است که در بلندمدت چه اتفاقی برای اقتصاد رخ می دهد. مساله زمان برای اسد مطرح است تا راهی برای برون رفت پیدا کند. موضوع فقط بقای نظام نیست. مساله کل کشور است.

مشکل اقتصادی گسترده

این روزنامه نگار سوری می گوید، این اختلاف برای مردم عادی یادآور آن است که ثروت کاسته شده سوریه در دستان یک حلقه کوچکتر متمرکز شده است و در عین حال بیشتر جمعیت سوریه فقیرتر می شوند.

پول سوریه بیش از نیمی از بهای خود را در ماه گذشته از دست داد و شش ماه پیش از آن هم افت مشابهی داشت. براساس گزارش برنامه جهانی غذا، سوریه با خطر ابتلا به قحطی روبرو است.

مساله عمیق تر، اقتصادی است که با جنگ ویران شده است. تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا هم مانعی بر سر راه سرمایه گذاری یا بازسازی با اعتبار لازم برای شروع رشد است. از اول ژوئن هم تحریم های سخت و جدید آمریکا اجرایی خواهند شد که طبق آن، هر فرد یا نهادی در جهان که از نظام سوریه حمایت به عمل آورد، مجازات می شود.

با این حال بشار اسد به ندرت هدف این خشم قرار می گیرد و عمده انتقادها به مقام های فاسد اطراف او وارد است. بسام برابندی، دیپلمات سابق سوری می گوید گرچه کل دولت دمشق با این جنگ ضعیف شده است، اسد اما همچنان قوی ترین در میان ضعیف ترین ها است.

یک پشتیبان ناامید

رویت نشانه هایی از تیرگی روابط اسد با روسیه، بر فشارها علیه او می افزاید. مطالب خبری اخیر در رسانه های روسیه از نظام اسد بابت ناسازگاری و فساد گلایه می کنند و شائبه هایی درباره افول حمایت روسیه از ریاست جمهوری او به گوش می رسد.

در میان منتقدان سرشناس می توان به سفیر پیشین روسیه در سوریه اشاره کرد. او استدلال می کند که امتناع اسد از ارائه امتیازهای سیاسی علیه منافع روسیه است.

الکساندر آکسنیونوک، سفیر پیشین روسیه نوشت: با توجه به مواردی که دیده ایم، دمشق علاقه ای به نمایش یک رویکرد منعطف و دوراندیش ندارد. این نظام یا بی تمایل است یا اینکه نمی تواند سیستم دولتی ای را به وجود آورد که فساد و جرم را محدود کند.

با این حال تحلیلگران روسی معتقدند، هیچ علتی وجود ندارد که باور کنند این اظهارات به تغییر سیاسی مهمی در مسکو می انجامد. فیودور لوکیایوف، رئیس شورای سیاست خارجی و دفاعی (مستقر در مسکو) متعقد است، روسیه با مداخله مستقیم در این درگیری در سال 2015 به اهداف سیاست خارجی مهمی دست یافت و قرار نیست آن دستاوردها را از دست بدهد.

او می گوید: قطعا اسد به حمایت روسیه وابسته است اما به لحاظ سیاسی، روسیه هم وابسته اوست. ترک اسد از سوی روسیه تبعات سیاسی هنگفتی برای مسکو دارد.

با این حال نیکولای سرکوف، استاد گروه مطالعات شرق شناسی در انستیتوی روابط بین الملل دولتی مسکو می گوید، در مسکو بابت امتناع نظام سوریه از پذیرش اصلاحات سیاسی، نارضایتی و ناامیدی وجود دارد. از دیدگاه او، چنین اصلاحاتی شرط ضروری برای آتش بس و سازش بلند مدت محسوب می شود. او گفت: حتی اگر دولت دمشق به لحاظ نظامی پیروز شود، ریسک بالای از سرگیری اقدامات شورشیان، تا زمانی که علت رنج های اساسی سوری ها رسیدگی نشده باشد، وجود دارد.

ناآرامی در استان درعا شاهدی از وجود این خطر است و نیروهای دولتی به آنجا اعزام شده اند و تعداد زیادی از نیروهای دولتی در ماه های اخیر جانشان را در آنجا از دست داده اند. به گفته یک محقق، اینکه دقیقا چه کسی پشت این خشونت است، معین نیست اما به نظر می رسد که یک شورش جدید در حال شکل گیری است.

فیودور لوکیایوف، رئیس شورای سیاست خارجی و دفاعی می گوید، نبرد متوقف شده در ادلب نمونه دیگری از فشارها بر اسد است. پس از آنکه حمله ارتش سوریه در ادلب با حمایت روس ها به اراضی تحت اشغال شورشیان، ناگهان با ضد حمله نیروهای ترکیه در ماه مارس روبرو شد، روسیه توافق آتش بس امضا کرد که طبق آن منافع ترکیه بیش از عزم اسد برای شکست این شورشیان مورد توجه قرار گرفته بود. لوکیایوف می گوید، واضح است که اسد نمی تواند بدون حمایت روسیه اراضی را پس بگیرد.

مکی، تحلیلگر سیاسی سوری می گوید، تمامی این ها بیانگر این مطلب است که آن طور که اسد مایل است نشان دهد، کنترل کشورش را در اختیار ندارد. او می گوید: این خطرناک تر و چالش برانگیزتر از هر زمان دیگری در کل طول جنگ است. اگر او نتواند راهکارهایی بیابد، هیچگاه نمی تواند بر یک کشور باثبات حکمرانی کند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "بزرگ ترین چالش های اسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگ ترین چالش های اسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید