تفاوت آسم و برونشیت در علت، علائم، عوارض و درمان هر کدام

به گزارش وبلاگ نازنین، تفاوت آسم و برونشیت را می توان از لحاظ علت، علائم و راه های درمان مورد آنالیز قرار داد. عدم درمان و نادیده دریافت علائم هر دو بیماری می توانند برای فرد خطرناک و حتی مرگ آور باشند.

تفاوت آسم و برونشیت در علت، علائم، عوارض و درمان هر کدام

وبلاگ نازنین | سرویس سلامت - هر دو بیماری آسم و برونشیت، مرتبط با دستگاه تنفسی بدن هستند. این دو بیماری ریه ها، نایژه، نایژک ها و دیگر قسمت های دستگاه تنفسی را دربر می گیرند. لوله های برونش یا نایژه ها در هر دو بیماری به دلیل التهاب و فراوری مخاط در تنگنا قرار می گیرند. آسم و برونشیت با وجود شباهت ها، تفاوت هایی نیز دارند. در این مقاله با تفاوت آسم و برونشیت بیشتر آشنا خواهیم شد.

تفاوت آسم و برونشیت

1. علت و منشأ برونشیت و آسم

بیماری برونشیت ناشی از عفونتی است که معمولاً در زمان سرماخوردگی یا عفونت تنفسی ایجاد می گردد. این بیماری می تواند به یک بیماری پایدار تبدیل گردد که با گذشت زمان پیشرفت می نماید و این حالت برونشیت مزمن نامیده می گردد. با این حال این بیماری معمولاً قابل درمان است.

بیماری آسم تحت بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) همراه با آمفیزم (هواگرفتگی) طبقه بندی می گردد. منشأ آسم مانند برونشیت معین نیست. آسم عارضه ای ماندگار است. بر اساس عوامل محرک زا، آسم به دو نوع درونی و بیرونی طبقه بندی می گردد.

  • آسم بیرونی شامل واکنش شدید بدن به آلرژن ها و عوامل ژنتیکی است. آلرژن ها موادی هستند که باعث ایجاد حمله در بیماران مبتلا به آسم می شوند. موادی مانند گرده ها، دود سیگار، برگ های خشک شده و ذرات گرد و غبار.
  • آسم درونی معمولاً یک بیماری ارثی است. این حالت، یک بیماری خود ایمنی است که به طور خاص به معنای از بین رفتن چندین عضو از جمله اجزای دستگاه تنفسی توسط دستگاه ایمنی بدن خود فرد است. این بیماری در اثر استرس، خستگی و عفونت تحریک می گردد.

2. علائم آسم و برونشیت

  • علائم برونشیت شامل خس خس سینه، سرفه، درد قفسه سینه، خستگی، ایجاد مخاط و تب به دلیل عفونت است.
  • از سوی دیگر نشانه های آسم شامل خس خس سینه، اختلال در خواب، مشکل تنفسی و تنگی در قفسه سینه است. علائم آسم در افراد مختلف، متفاوت است. این علائم را نباید نادیده گرفت، زیرا نشان دهنده این امر است که فرد احتیاج به مراقبت های پزشکی دارد.

3. عوارض و عوامل خطرزا در بروز آسم و برونشیت

احتمال بروز آسم و برونشیت در افراد سیگاری بیشتر است. سابقه خانوادگی، دود دست دوم سیگار، وزن پایین در زمان تولد و اضافه وزن نیز می توانند احتمال ابتلا به آسم را افزایش دهند.

  • عوارض مرتبط با برونشیت عبارتند از آسم، برونشیت مزمن و بیماری های مختلف ریه. پیشرفت این بیماری احتمال مرگ را افزایش می دهد. البته کنترل و درمان زودرس آن می تواند از بروز عوارض بعدی جلوگیری نموده و سرعت بیماری را کاهش دهد.
  • درباره عوارض آسم می توان گفت که حمله آسم احتمالاً مجاری هوایی را تنگ نموده که این امر می تواند منجر به انسداد آن ها گردد. این شرایط باعث می گردد که بیمار نتواند به درستی نفس بکشد. همچنین ممکن است به دستگاه تنفسی فرد نیز آسیب برساند.

4. درمان آسم و برونشیت

از آنجایی که این بیماری ها راه تنفسی شخص را تحت تاثیر قرار می دهند، بنابراین کنترل و درمان سریع آن ها برای پیشگیری از بروز عوارض بیشتر از اهمیت بسیاری برخوردار است.

  • از آنتی بیوتیک ها برای درمان برونشیت استفاده می گردد، زیرا علت اصلی این بیماری عفونت است. برای دریافت اکسیژن کافی از دستگاه های بخور نیز استفاده می گردد. همچنین دارو های سرفه مانند موکولیتیک ها به روان کردن ترشحات و خلط ها یاری می نمایند. بعضی درمان های خانگی نیز می توانند به بهبود برونشیت یاری نمایند.
  • برای درمان آسم نیز معمولاً از اسپری تنفسی، دستگاه های بخور و دارو های ضد آلرژی استفاده می گردد.

کلام آخر

اگرچه آسم و برونشیت دو بیماری مشابه و مرتبط با دستگاه تنفسی هستند اما تفاوت آسم و برونشیت در علت، علائم و عوارض این دو بیماری است. البته درمان آن ها نیز متفاوت است. بیماری های آسم و برونشیت با استفاده از دارو های مختلف قابل درمان هستند. توجه داشته باشید که عدم درمان و نادیده دریافت علائم هر دو بیماری می توانند برای فرد خطرناک و حتی مرگ آور باشند. لطفا نظرات و پرسش های خود را درباره این مقاله با ما و دیگر مخاطبان وبلاگ نازنین به اشتراک بگذارید. پیشنهاد می کنیم تفاوت آسم و آلرژی را نیز در وبلاگ نازنین بخوانید.

برگرفته از: differencebetween.net

منبع: setare.com

به "تفاوت آسم و برونشیت در علت، علائم، عوارض و درمان هر کدام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت آسم و برونشیت در علت، علائم، عوارض و درمان هر کدام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید