روش های درمان خانگی نیش پشه با مواد طبیعی

به گزارش وبلاگ نازنین، روشهای متعددی برای درمان نیش پشه وجود دارد. در ادامه این مطلب با موثرترین و سریعترین راه های درمان خانگی نیش پشه با مواد طبیعی آشنا شوید.

روش های درمان خانگی نیش پشه با مواد طبیعی

پشهها موجودات ریز مناطق آب و هوایی گرم هستند و نیش آنها دردناک بوده و موجب خارش میگردد. زمانی که پشه شما را میگزد پروتئینی زیر پوستتان تزریق میکند که مانع لخته شدن خون میگردد. این پروتئین باعث سوزش و خارش پوستتان میگردد.

درمان خانگی نیشه پشه با مواد طبیعی

راهکارهای متعدی برای درمان نیش حشرات از جمله نیش پشهها وجود دارد. بعضی از کارآمدترین این روشها که با مواد طبیعی و گیاهی انجام میگردد عبارتند از:

 • مالیدن کافور بر روی محل گزیدگی

یکی از راههای درمان خانگی نیش پشه مالیدن کافور بر روی ناحیه گزیده شده است، این کار درد ناحیه گزیده شده را تسکین داده و موجب برطرف شدن خارش میگردد.

 • سیر

سیر دارای خاصیت ضدعفونی کننده قوی بوده و بنابراین مالیدن آن بر روی محل گزیدگی اجازه نمیدهد ناحیه گزیده شده عفونی گردد. به این منظور چند حبه سیر را خرد و له کنید و بر روی ناحیه گزیده شده قرار دهید.

 • عسل

عسل مادهای شگفت انگیز در طبیعت است و دارای خواص ضد التهابی و آنتی باکتریال فراوانی میباشد. مالیدن عسل بر روی محل گزیدگی یکی از رایجترین شیوههای درمان خانگی نیش پشه است. قرار دادن یک قطره کوچک عسل بر روی محل گزیدگی باعث تسکین خارش نیش پشه میگردد.

 • ابلیمو یا سرکه سفید

استفاده از سرکه سفید یا آبلیمو نیز برای بهبود گزیدگی ناشی از نیش پشه مفید است. آبلیمو و سرکه سفید به عنوان تسکین دهنده خارش و ضدعفونی کننده در درمان خانگی نیش پشه استفاده می شوند. به این منظور یک پنبه را به سرکه یا آبلیمو آغشته کنید و به نرمی روی قسمتی از پوست که دچار گزش پشه شده بمالید و اثر آن را بعد از چند لحظه مشاهده کنید . لازم به شرح است استفاده از سرکه به دلیل خاصیت اسیدی بیشتر در بهبود و کاهش درد و خارش پشه گزیدگی نسبت به آبلیمو موثرتر است، ولی چنانچه پوست حساسی دارد توصیه ما به شما استفاده از ابلیمو به جای سرکه است.

 • ترکیب جوش شیرین و سرکه

یکی از موادی که در همه خانهها یافت میگردد جوش شیرین است، جوش شیرین کاربردهای متعددی داشته، در آشپزی تا تمیز کردن و براق کردن وسایل آشپزخانه از ان استفاده میگردد. این ماده همچنین به عنوان یک درمان خانگی نیش پشه محسوب میگردد. برای استفاده از جوش شیرین مقداری از این ماده را با سرکه مخلوط نموده تا به صورت خمیر در آید. این ماده خمیری شکل را ر روی نقاط گزیدگی قرار دهید. ترکیب جوش شیرین و سرکه باعث میگردد سم نیش پشه از بدن خارج شده و خارش آن کمتر گردد.

 • روغن های طبیعی

بعضی روغن های طبیعی تسکین دهنده مؤثر گزیدگی حشرات و مسائل پوستی هستند. ازجمله این روغنها، روغن رزماری، درخت چای ،استوخودوس، چریش و روغن سرو است. به منظور استفاده از این روغنها، مقدار کمی از آنها را در آب حل کنید و روی محل گزیدگی بمالید .

 • سبزی ریحان

گیاه ریحان حاوی بعضی ترکیبات شیمیایی است که برای درمان خارش موثر است. به طور کلی از این سبزی برای درمان خانگی خارش استفاده میگردد. برای تسکین و برطرف خارش ناشی از گزیدگی پشه نیز میتوانید مقداری از ریحان خشک شده را داخل آب بجوشانید و این جوشانده را پس از سرد شدن بر روی محل گزیدگی بمالید.

 • آلوئه ورا

یکی از موثرترین و بهترین راهکارهای درمان خانگی نیش پشه و سایر بیماریهای پوستی استفاده از ژل آلوئه ورا است. استفاده از گیاه آلوئه ورا، نه تنها خارش نیش پشه را تسکین می دهد، بلکه سبب تسریع در بهبودی آن نیز می گردد.

چطور از گزیدگی پشهها جلوگیری کنیم؟

روشهای متعددی برای جلوگیری از نیش پشهها وجود دارد، بعضی از این راهکارها عبارتند از:

 • پوست پرتقال را خشک نموده و نگهداری کنید. در تابستان که پشهها بیشتر هستند میتوانید مقداری از این پوست پرتقالهای خشک شده را در ماهی تابه ریخته و حرارت دهید. عطر و دود ناشی از حرارت دیدن پوست خشک شده پرتقال باعث دور شدن پشهها میگردد.
 • از دیگر گیاهان مورد استفاده برای دور کردن پشهها برگهای خشک درخت زیتون تلخ، برگ اکالیپتوس یا دانه زنیان است. پشهها بوی متصاعد شده از این گیاهان را دوست ندارند و در نتیجه از محل زندگی شما دور خواهند شد.
 • آویزان کردن کیسهای از سیر خرد شده نیز برای دور کردن حشرات مفید است. مقداری سیر را خرد نموده و در کیسهای پارچهای بریزید و آن را در محلی که پشهها تجمع نموده اند آویزان کنید.
منبع: setare.com

به "روش های درمان خانگی نیش پشه با مواد طبیعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های درمان خانگی نیش پشه با مواد طبیعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید