قبل از تصمیم گیری برای طلاق این 5 مرحله را بگذرانید!

به گزارش وبلاگ نازنین، بسیاری از زوج ها در مقطعی از زندگی خود ناگهان به این نتیجه می رسند که نمی توانند زندگی مشترکشان را ادامه دهند و به تصمیم گیری برای طلاق روی می آورند، برای یک تصمیم درست باید شخص اعتماد به نفس داشته، بتواند عشق و احتیاج را از هم تشخیص دهد، ارزش های خود را بشناسد و ...

قبل از تصمیم گیری برای طلاق این 5 مرحله را بگذرانید!

همانطور که می دانیم و علم نیز به آن معتقد است، احساس تنهایی عاملی کشنده است. عموما کارشناسان پیشنهاد می دهند که به جای طلاق دوطرف به دنبال راهکار هایی بفرایند تا به یاری آنها بتوانند از طلاق جلوگیری و رابطه را از نو بسازند. کمتر شنیده ایم که کسی بگوید شادی نتیجه بریدن گره هاست (نه باز کردن آنها) و یا کسی بگوید شاد زیستن درزندگی نتیجه توانایی در طلاق دریافت است. ارتباط با دیگران یکی از مولفه های اصلی شادی در انسان هاست و از این رو بخش مهمی از زندگی مارا تشکیل می دهد. برعکس کسانی که از ایجاد رابطه با دیگران طفره می فرایند سردرگم و ناراحت به نظر می آیند.

با این حال شما هم حتما بسیاری را می َشناسید که اگر در زمان مناسب قادر نبودند طلاق بگیرند و جدا شوند، زندگی شاد کنونیشان را نیز تجربه نمی کردند. بدون شک این افراد در زمان تصمیم گیری برای طلاق احساس شادی نمی نموده اند اما حس نموده اند که ادامه زندگی با این وضع برایشان فاجعه بار خواهد بود. بسیاری ازما روابطی که زود یا دیر رو به اتمام هستند را دیده ایم و یا تجربه نموده ایم. بسیاری از اوقات حتی مشاوران ازدواج زمانی که می بینند یک رابطه به دلیل خشونت، عدم آزادی های شخصی و نیز وجود رنج های فراوان در زندگی به بن بست رسیده است، به افراد طلاق را پیشنهاد می نمایند. زندگی کوتاه تر از آن است که ناراحت باشیم اما باید گاهی ناراحتی های کنونی را برای ایجاد شادی در بلند مدت ترجیح دهیم.

بیشتر بخوانید: طلاق یا ماندن در یک ازدواج ناموفق؟!

در این مقاله تصمیم نداریم بگوییم که بمانید یا بروید! بلکه می خواهیم بدانیم چگونه به این نتیجه برسیم که طلاق راهکار نهاییست. چه اتفاقی می افتد که ما تصمیم می گیریم که از رابطه خارج شویم و این تصمیم را با جدیت دنبال می کنیم؟ بسیاری از افراد فرمول صحیحی برای رسیدن به این تصمیم گیری پیروی نمی نمایند حتی اگر تصور کنیم بعضی از این فرمول ها جواب داده و پیش بینی صحیحی را رقم زده است. تحقیقات نشان می دهد شما زمانی دوست دارید طلاق بگیرید که نسبت حس مثبت به منفیتان تغییر کند. این نسبت برابر با اصل پارتو یعنی 20/80 است. تئوری 20/80 در رابطه عاطفی بدین معناست که در یک ارتباط سالم شما باید 80 درصد از احتیاجهایتان را در ازدواج برطرف کنید و باید از 20 درصد آن صرف نظر کنید؛ بنابراین اگر احساس کردید که جنبه منفی رابطه شما به 21 درصد رسید در منطقه خطر قرار دارید، اما حتی اگر تصور کنیم این نسبت تا حد بسیاری به سمت منفی شدن پیش رفته و مدت زمان زیادی است که این شرایط وجود دارد، باید قبل از طلاق به نکات دیگری نیز توجه کنید.

تحقیقات نشان می دهد ما تنها بر مبنای دلیل و منطق به سمت تصمیم گیری برای طلاق نمی رویم و سعی می کنیم 20 درصد غیر قابل تغییر را بپذیریم و به دنبال افزایش نسبت مثبت باشیم. برعکس ما باید بیشتر احساس کنیم که از رابطه بریده ایم. تحقیقات نشان می دهد 5 مرحله برای رسیدن به این حس باید طی گردد.

1. اطمینان حاصل کنید که به لحاظ جانی در خطر نیستید

اگر ترک یک زندگی و یا یک فرد برای شما به لحاظ جانی موجب خطرات گوناگون شده و ریسک بالایی داشته باشد، شما از تصمیمتان برای طلاق صرف نظر می کنید. شما باید از امنیت جانیتان کاملا مطمئن باشید. افراد وابسته و ضعیف نمی توانند کسی را ترک نمایند. ترک فرد غیر قابل پیش بینی و غیر قابل کنترل به لحاظ جانی خطرناک است. برای این که این حس از بین برود باید برنامه ریزی دقیقی برای حفظ جان خود داشته باشید. اگر جانتان در خطر است باید خردمندانه و حساب شده کار کنید.

2. اعتماد به نفس داشته باشید

اگر از جنبه روانشناسانه احساس ترس کنید و اعتماد به نفس نداشته باشید نیز اقدام به طلاق دریافت نخواهید کرد. بسیاری از تحقیقات در روانشناسی نشان می دهد چنین نگرانی هایی از ترس از پشیمانی، حس انزوای اجتماعی، شرم و عدم توانایی در ایجاد رابطه جدید نشأت می گیرد. به این جملات فکر کنید: من نمی توانم شریک جدیدی برای زندگی ام پیدا کنم، من پر از اشکالم، من برای کسی آنقدر خوب نیستم. این ها تنها چند مثال از حرف هایی است که با آنها خودمان را خفه می کنیم و در زندان رنج خودمان را نگه می داریم. به یاری دوستان، خانواده و یا یک روانشناس خوب به بهترین دوست خود تبدیل شوید و در زمان لازم تصمیم صحیح را اتخاذ کنید.

3. ارزش های خودتان را مشخص کنید

همه ما استانداردهایی داریم که اگر از آنها تخطی گردد، احساس محدودیت می کنیم. عشق به قول معروف چشمان بسیاری از جوانان را کور می نماید و باعث می گردد از ارزش هایشان چشم بپوشند. لیستی از ارزش های خود تهیه نموده و آنان را رتبه بندی کنید. به عنوان مثال با خود فکر کنید مهربانی، احترام، بخشش، مراقبت های مشترک، تأثیرات متقابل، روابط جنسی و محبت چقدر برای شما ارزشمند هستند. عشق ورزیدن در واقع مراقبت، پذیرش، توجه و درک متقابل است اما ممکن است برای هرکسی این مولفه ها متفاوت باشد. عشق برای شما چه معنایی دارد؟ با این مولفه ها کلنجار بروید و همه آنها را بر اساس دسته بندی خودتان لیست کنید.

بیشتر بخوانید: روانشناسی عشق (یک رابطه عاشقانه چه ویژگی هایی دارد؟)

4. عشق را از احتیاج جدا کنید

ما ممکن است کسی را دوست داشته باشیم اما نتوانیم به وسیله او به خواسته هایمان برسیم. مهم است که شما احتیاجهای خودرا شناسایی کنید و آنالیز کنید که آیا این احتیاجها توسط فرد مقابل قابل برطرف هستند یا خیر. همه ما انسان ها احتیاجهایی داریم که در حال حاضر قابل پاسخگویی نیستند و یا باید خودمان به دنبال حل آنها برویم و از رو، نباید از کسی توقعی برای حل آنها داشته باشیم اما با این حال به کسانی که می گویند شما باید کاملا باید خود مختار و خودمتکی باشید و هیچ انتظاری از طرف مقابل نداشته باشید نباید توجه کنید. از زاویه دید آنها همسر با ربات هیچ تفاوتی ندارد! زمانی که بتوانید احتیاجهای خودرا بدون خجالت بیان کنید می توانید در صورت عدم پاسخگویی، آنهارا حس کنید و در مقابل آن واکنش دهید.

5. عوامل برهم زننده رابطه را شناسایی کنید

شما سیستم ارزش گذاری خودرا تنظیم نموده و می دانید چه احتیاجهایی دارید. به همین جهت باید مولفه هایی که مسبب عبور از این خط قرمزها تا حد زیادی هستند را شناسایی کنید. این سناریو را در نظر بگیرید: یک زن که در طول این سال ها به او بی توجهی و بی احترامی شده است به این نتیجه می رسد که مهم ترین مولفه و ارزش برای او خود زندگیست. همسر او چنان از کنترل خارج شده که به تهدیدی برای زندگی این زن تبدیل شده است. در یک لحظه این زن با خود فکر می نماید که اگر بتواند به سلامت از این مرحله خارج گردد، او را به خیر و ما را به سلامت! او بعدها متوجه خواهد شد که چقدر استانداردهای سطح پایینی برای خود در زندگی گذشته اش تعریف نموده است.

قبل از تصمیم گیری برای طلاق مراحل ذکر شده را برای توانمندسازی خودتان، شناخت خودتان و شناسایی احتیاجها و ارزش های خودتان طی کنید. دنیا جاییست که شما می توانید خودتان باشید، شاد باشید و شاد زندگی کنید. دنیا را در نسبت کوچکتر با کسی ببینید که آرزو دارد شمارا در آن خوشبخت نموده و شما را حمایت کند. زمانی که بتوانید خودتان را درک کنید، می توانید بفهمید که چه چیزهایی برای شما نیست و به چه چیزهایی تعلق ندارید.

آیا مراحل ذکر شده در این مقاله از نظر شما صحیح هستند؟ اگر پاسخ منفیست پیشنهاد شما چیست؟ دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید.

برگرفته از: psychologytoday

گروه روانشناسی وبلاگ نازنین

منبع: setare.com

به "قبل از تصمیم گیری برای طلاق این 5 مرحله را بگذرانید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قبل از تصمیم گیری برای طلاق این 5 مرحله را بگذرانید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید