این مواد غذایی به کلیه ها آسیب می زنند

به گزارش وبلاگ نازنین، افراد مبتلا به مسائل کلیوی باید از مصرف برخی مواد غذایی و نوشیدنی ها دور بمانند تا مانع از آسیب دیدگی دائمی کلیه ها شوند.

این مواد غذایی به کلیه ها آسیب می زنند

کلیه ها برای محافظت از سلامت بدن بسیار مهم هستند درحالی که نقش ویژه ای هم در دفع سموم از بدن و کنترل فشار خون دارند.

بهداشت نیوز در گزارشی آورده که فقط ژنتیک نیست که در خطر ابتلا به مسائل مربوط به سلامت کلیه نقش دارد بلکه انتخاب های غذایی ما هم می تواند نقش مهمی در سلامت کلیه ها داشته باشد. بنابراین، افراد مبتلا به مسائل کلیوی باید از مصرف برخی مواد غذایی و نوشیدنی ها دور بمانند تا مانع از آسیب دیدگی دائمی کلیه ها شوند. البته افراد سالم هم نباید در مصرف این مواد غذایی و نوشیدنی ها زیاده روی نمایند.

در ادامه این مطلب، به معرفی مواد غذایی اشاره خواهیم کرد که زیاده روی در مصرف آنها می تواند برای کلیه ها آسیب رسان باشد. این خوراکی ها عبارتند از:

1. گوشت های قرمز

اگر می خواهید به افزایش سلامت کلیه هایتان یاری کنید، مقدار گوشت قرمز در رژیم غذایی شما نباید بیشتر از 3 وعده مصرفی کنترل شده در طول هر هفته باشد. مطالعات مختلفی نشان داده اند که زیاده روی در مصرف گوشت قرمز با پیشروی بیماری های کلیوی تا مراحل پیشرفته ارتباط دارد، درحالی که استفاده از خوراکی های جایگزین به جای گوشت قرمز می تواند خطر پیشروی بیماری های کلیوی را تا 62 درصد کاهش دهد.

2. اسفناج

اگر به مسائل کلیوی مبتلا نشده اید و هیچ بیماری خاصی ندارید، لازم نیست درباره مصرف اسفناج نگران شوید بلکه اتفاقا باید اسفناج را به رژیم غذایی تان اضافه کنید. اما افراد مبتلا به بیماری های کلیوی نباید از اسفناج استفاده نمایند. هر نصف لیوان از اسفناج می تواند حدود 1260 میلی گرم اگزالات داشته باشد که قطعا برای بیماران کلیوی مشکل ساز است. یکی از مطالعات منتشر شده Journal of the American Society of Nephrology هم نشان می دهد که افزایش دریافت اگزالات به وسیله مواد غذایی مختلف مانند اسفناج، خطر شکل گیری سنگ کلیه را 20 درصد افزایش می دهد.

3. فراورده های گوشتی

اگر واقعا به محافظت از سلامت کلیه ها اهمیت می دهید باید مصرف فراورده های گوشتی را به حداقل برسانید و اگر مبتلا به بیماری های کلیوی هستید، حتما باید مصرف این خوراکی ها را متوقف کنید. مطالعات مختلفی نشان داده اند که مصرف فراورده های گوشتی با پیشروی بیماری های کلیوی تا مراحل پیشرفته ارتباط دارد و حتی می تواند باعث ابتلا به سرطان کلیه گردد.

4. چیپس

خوراکی های شور مانند انواع چیپس فقط باعث افزایش مقدار دور کمر نمی گردد بلکه به سلامت کلیه ها هم آسیب می رساند. یکی از مطالعات منتشر شده در Kidney and Blood Pressure Research نشان می دهد که وجود نمک زیاد در رژیم غذایی، احتمال ابتلا به اختلال در عملکرد کلیه را 29 درصد افزایش می دهد. نکته مهم این است که افراد سالم هم با زیاده روی در دریافت نمک و مصرف منظم و کنترل نشده چیپس ها، احتمال ابتلا به این اختلالات کلیوی را بیشتر می نمایند.

5. نوشابه های گازدار و شیرین

اگر به مصرف نوشابه های شیرین و گازدار عادت دارید، قطعا باید به خاطر سلامت کلیه هایتان در این عادت نادرست تجدیدنظر کنید. مطالعات علمی نشان داده اند که اگر تعداد دفعات استفاده از این نوشابه ها به بیش از 4 وعده مصرفی در طول هفته برسد، احتمال ابتلا به بیماری های کلیوی مزمن هم تا حدود زیادی افزایش پیدا میکند. بنابراین، اگر می خواهید از ابتلا به مسائل کلیوی جلوگیری کنید، قطعا باید نوشابه ها را از رژیم غذایی روزانهتان کنار بگذارید.

منبع: گردشبان

به "این مواد غذایی به کلیه ها آسیب می زنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این مواد غذایی به کلیه ها آسیب می زنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید