خبرنگاران همتی: شاخص های نظام بانکی به سمت بهبود حرکت می نمایند

به گزارش وبلاگ نازنین، تهران- خبرنگاران- رییس کل بانک مرکزی سال گذشته را از منظر فشاراقتصادی بر اقتصاد ایران بی سابقه خواند و اضافه کرد: سال گذشته با وجود تمام مشکلاتی که برای اقتصاد کشورمان حادث شد، شاخص های نظام بانکی به سمت بهبود حرکت کرد.

خبرنگاران همتی: شاخص های نظام بانکی به سمت بهبود حرکت می نمایند

به گزارش وبلاگ نازنین، عبدالناصرهمتی در نخستین جلسه دوره ای خود در سال 1400 با مدیران عامل بانک ها یادآور شد: با وجود فشار و مسائل در سال گذشته و به رغم انتظارات بانک مرکزی و شبکه بانکی با این حال توانست نسبتاً عملکرد مناسبی را از خود ارائه کند و توانستیم به اهداف میان مدت مدنظر دست یابیم.

رییس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه این بانک کوشش بسیاری را برای کنترل نقدینگی انجام داده است، ادامه داد که ما سال گذشته کوشش ها و فعالیت های بسیاری را برای کنترل نقدینگی به کار بستیم که اگر این کوشش ها نبود، نقدینگی به مراتب به بیش از این میزان می رسید.

همتی با تاکید بر لزوم پایبندی بانک ها به نرخ های سود مصوب شورای پول و اعتبار، شرح داد که لازم است که در این زمینه معاونت نظارت بانک مرکزی، نظارت خود را تشدید و با بانک هایی که نرخ ها را رعایت نمی نمایند، برخورد لازم را به عمل آورد.

رییس کل بانک مرکزی تاکید نمود: همچنین بانک ها باید نرخ سود تسهیلات مصوب شورای پول و اعتبار را رعایت نمایند و در تسهیلات دهی به منابع و مصارف خود دقت داشته باشند.

رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اهمیت فعالیت نظام بانکی در زمینه فرهنگ سازی در مورد اجرایی کردن قانون جدید چک ، اضافه نمود : از آنجایی که پیاده سازی قانون جدید چک از سوی مجلس شورای اسلامی و بانک مرکزی حائز اهمیت است، لذا شبکه بانکی باید در کوشش باشد همکاری ها در این زمینه را افزایش دهند چرا که هدف از اجرای این قانون افزایش شفافیت است. همچنین در این زمینه شعب نیز باید کوشش نمایند، همکاری و اطلاع رسانی لازم را به مشتریان خود داشته باشند.

رییس شورای پول و اعتبار از اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزی انتقاد کرد و ادامه داد: اضافه برداشت بانک ها به نوعی تخلف تلقی می گردد و بانک ها در فرایند جایگزین آن می توانند به وسیله عملیات ریپو و واگذاری اوراق، اضافه برداشت را جبران نمایند.

همتی همچنین نسبت به آینده اقتصاد کشور ابراز امیدواری کرد و گفت: نسبت به آینده امیدواریم و اقتصاد کشور به سمت و سوی مثبت در حرکت است و امید است که اقتصاد کشور به سمت احیا و ثبات هر چه بیشتر برود.

وی یادآورشد : همانطور که پیش از این نیز تأکید شد، اگر روزی برسد که بانک مرکزی بدهکار دولت باشد، به معنای آغازحکمرانی درست در اقتصاد و مهار و کنترل تورم خواهد بود و معنایش آن است که دولت می تواند نزد بانک مرکزی سپرده گذاری کند.

همچنین رییس کل بانک مرکزی بر پایبندی شبکه بانکی نسبت به انجام تکالیف قانون بودجه که از سوی بانک مرکزی به شبکه بانکی ابلاغ شده است، تأکید کرد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران همتی: شاخص های نظام بانکی به سمت بهبود حرکت می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران همتی: شاخص های نظام بانکی به سمت بهبود حرکت می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید