چه زمانی نوشیدن آب موجب نفخ می گردد؟

به گزارش وبلاگ نازنین، بهداشت نیوز/ می توانید بارو کنید که آب نفخ معده را موجب می گردد؟ علاوه بر دهها فایده که از نوشیدن آب سراغ دارید بایستی به عوارض آن البته به واسطه اشتباه در مصرف این مایه حیات هم بایستی آشنا شوید.

چه زمانی نوشیدن آب موجب نفخ می گردد؟

رساندن آب کافی به بدن، باعث می گردد بدن عملکرد طبیعی داشته باشد، سوخت و ساز سرعت می گیرد (کالری بیشتری سوزانده می گردد)، پوست شادابی و طراوت پیدا می نماید و ما احساس پرانرژی بودن می کنیم. از سوی دیگر در شرایط تامین ناکافی آب مورد احتیاج، بدن همه تلاشش را برای حفظ آب موجود انجام می دهد تا از کم آبی بدن جلوگیری کند. این شرایط به حالتی به نام احتباس آب منجر می گردد که خشک شدن مفاصل، افزایش وزن، احساس تورم، افزایش فشار خون و افزایش ضربان قلب را در پی دارد.

درعین حال نحوه نوشیدن آب و بعضی از انواع آب ها، باعث ایجاد نفخ شکمی می گردد که خود، یکی از مسائل شایع گوارشی است، اما نوشیدن آب چگونه باعث بروز نفخ می گردد؟

شرایط نوشیدن آب برای جلوگیری از نفخ موقت

نفخ موقت بعد از نوشیدن آب می تواند دلایل متعددی داشته باشد. میزان آبی که نوشیده می گردد و سرعت نوشیدن آن و مواد غذایی موجود در معده و روده ها ازجمله عواملی است که بر بروز نفخ تاثیر می گذارد. نوشیدن حجمی به اندازه نیم لیتر آب (یک یا دو لیوان) با معده خالی، احتمالا نفخ قابل توجهی ایجاد نمی نماید، اما نوشیدن سریع مقادیر بیشتری آب در شرایطی که موادغذایی دیگری در معده یا روده ها وجود دارد تا حدودی اتساع شکمی و نفخ ناراحت نماینده ای در پی خواهد داشت. هرچه مقدار غذای موجود در معده بیشتر باشد، احتمال بروز نفخ بیشتر خواهد بود.

شرایط سلامت

شرایط سلامت و دیگر عواملی که تخلیه معده را کند می نمایند، احتمال بروز نفخ بعد از نوشیدن آب را افزایش می دهند. مصرف مسکن های نارکوتیک، بیماری رفلاکس اسیدی، آنفلوآنزای معده، بولیمی یا زیاده روی در خوردن، بی اشتهایی عصبی، کم کاری غده تیروئید، پارکینسون و تخریب عصبی مرتبط با دیابت، ازجمله بیماری هایی هستند که تاخیر در تخلیه معده را به دنبال دارند. در صورتی که یکی از این مسائل سلامت را دارید، نوشیدن آهسته آب به جلوگیری از بروز نفخ یاری خواهد نمود. همچنین، مصرف مواد غذایی حاوی آب فراوان مانند خیار به جای آب، با جذب آهسته آب موجود در بافت آنها، از بروز نفخ ناشی از نوشیدن آب جلوگیری خواهد نمود.

نوشیدن آب به طور مستقیم از بطری یا شیشه باعث می گردد احساس نفخ بیشتری داشته باشیم. بلعیدن هوا یکی از عوامل عمده ایجاد نفخ است و نوشیدن آب از بطری باعث می گردد هوای اضافی بیشتری به همراه آب بلعیده گردد. نوشیدن آب از لیوان، میزان هوای بلعیده شده به همراه آب را کاهش می دهد.

نوع آب مصرفی

آب های گازدار حاوی گازهای طبیعی هستند که به طور مصنوعی و به وسیله پمپاژ گاز دی اکسیدکربن به آنها، کربناته شده اند. این نوشیدنی های کربناته می توانند باعث تجمع هوا و ورود آن به سیستم گوارشی و روده عظیم شده و نفخ ایجاد نمایند. اگر دچار مسائل معده هستید و پس از نوشیدن آب های کربناته احساس نفخ می کنید، بهتر است از نوشیدن این آب ها صرف نظرکنید. آب های معدنی که آب های کربناته طبیعی هستند، تاثیرات کمتری از این نظر ایجاد می نمایند.

منبع: همگردی

به "چه زمانی نوشیدن آب موجب نفخ می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه زمانی نوشیدن آب موجب نفخ می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید